Dwa nowe ogniska koronawirusa w Warszawie. Prawie 200 kolejnych zakażeń na Śląsku [ NA ŻYWO]

Koronawirus. W Polsce na Covid-19 zachorowało 25 669 osób, 1 143 z nich zmarło a 12 641 osób wyzdrowiało. W stolicy kraju pojawiły się dwa nowe ogniska epidemii. Mowa o ośrodku dla cudzoziemców, gdzie chore są już 63 osoby i ośrodek dla bezdomnych, gdzie patogen wykryto u 6 osób. Na świecie wciąż najwięcej zakażeń jest w USA, szybko rośnie liczba chorych w Brazylii. Prezydent tego kraju zagroził, że opuści Światową Organizację Zdrowia.

Aby odświeżyć stronę wciśnij F5przeciągnij ją w dół lub włącz automatyczne odświeżanie :

– W Polsce koronawirusa wykryto u 25669  osób, 1143 zmarło a 12641 osób wyzdrowiało.

– Na świecie na Covid-19 zachorowało 6,7 mln ludzi.

– Pandemia zbiera największe żniwo w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji.

– W Warszawie pojawiły się dwa nowe ogniska koronawirusa: ośrodek dla cudzoziemców i ośrodek dla bezdomnych.

– W RMF FM premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że wkrótce zostanie otwarta granica polsko-litewska. “Na pewno możemy powiedzieć, że coraz bardziej sytuacja jest ustabilizowana, coraz bardziej pod kontrolą. My każdą branżę usługową, którą zdecydowaliśmy się otwierać, analizowaliśmy pod kątem epidemiologicznym i słuchaliśmy również wirusologów. Dlatego w takiej sekwencji one były otwierane” – stwierdził szef rządu.

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano 23,3 tys. testów na koronawirusa.

Na kilka godzin przed wznowieniem rozgrywek greckiej ekstraklasy piłkarskiej okazało się, że zaplanowany na niedzielę mecz Xanthi – Atromitos Ateny się nie odbędzie. Powodem jest ujawnienie kilku przypadków zakażenia koronawirusem w regionie.

Epidemia we Włoszech nie skończyła się, choć sytuacja się poprawia – to konkluzja raportu ministerstwa zdrowia z monitoringu prowadzonego w ostatnim tygodniu maja. Jak dodano, w całym kraju stwierdzono obecność aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 197 pacjentów z Covid-19, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa do 5725. Wykryto 8855 nowych zakażeń, w tym 1992 infekcje w Moskwie – poinformował w sobotę sztab ds. walki z epidemią.

Nie ma racjonalnego planu wychodzenia z epidemii, nie ma planu, kiedy dokładnie zostaną otwarte granice, a przecież wiadomo, że jeżeli nie ma planu, to nie da się niczego zaplanować. Zwracam się do rządzących, żeby taki plan przedstawili – mówił w sobotę w Zakopanem kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Od 22 czerwca w szpitalu jednoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu dwie trzecie łóżek znów będzie służyć pacjentom, którzy nie chorują na COVID-19 – poinformowało na swoim profilu społecznościowym starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Cała rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim w RMF FM do przeczytania, posłuchania i zobaczenia >>>TUTAJ<<<

Na razie w Polsce się nic złego nie wydarzyło. Mieliśmy bardzo mało przypadków dzięki bardzo szybkiej izolacji. Ale nie sądzę żeby ten wirus zniknął. Jeżeli my zlekceważymy to, co się będzie działo, nie wiemy kiedy, czy teraz czy jesienią, to najgorsze przed nami. Jeżeli to potraktujemy poważnie, jeżeli będziemy mądrze postępować, to myślę że najgorsze się nie wydarzy – mówi RMF FM profesor Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Prof. Krzysztof Pyrć: W Polsce nic się nie stało, jeśli będziemy mądrze postępować, to myślę że najgorsze się nie wydarzy

20 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, a trzy osoby chore na Covid-19 zmarły – poinformował w sobotę rządowy portal poświęcony pandemii koronawirusa.

Od początku epidemii na Węgrzech zmarło 545 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono w sumie 3990 zakażeń. 2279 chorych i zakażonych uznano już wyleczonych.

W sobotę o poranku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 6 pacjentów. Łącznie, do tej pory w Polsce wykryto 25 669 zakażeń. Zmarły 1 143 osoby.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 550 osób, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 440 wyzdrowiało – przekazał w sobotę resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 26 514, zgonów do 777, a wyzdrowień do 11 812.

To trzeci dzień z rzędu z dobowym bilansem zakażeń przekraczającym pół tysiąca.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2128 osób. Wyzdrowiało 12 tys. 641 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.

Ratownicy medyczni chcą pilnego spotkania z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, by m.in. uregulować kwestię dodatku do pensji na poziomie podobnym do pielęgniarskiego i poruszyć kwestie związane z rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi ich zawodu – powiedział PAP szef OZZRM Piotr Dymon.

Lider światowego rankingu tenisistów Novak Djokovic ma wątpliwości co do zasad bezpieczeństwa zaproponowanych w związku z pandemią koronawirusa przy organizacji wielkoszlemowego turnieju US Open. Słynny Serb określił je jako ekstremalne i niemożliwe.

W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował premier.

W przypadające w sobotę święto narodowe Szwecji wielu Szwedów wywiesiło flagi do połowy masztu. Gest ma uczcić ofiary śmiertelne Covid-19, ale jest też protestem wobec działań rządu. Według badań Szwecja przestaje być atrakcyjna za granicą. Spada też zaufanie do rządu.

Nie wolno zwlekać z wezwaniem pomocy w razie złego samopoczucia, co szczególnie dotyczy schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary mózgu oraz niewydolność serca – ostrzega kardiolog dr n. med. Piotr Lodziński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodaje, że groźne jest też zaniechanie lub odkładanie kontynuacji leczenia.

Niektóre kina w Polsce – m.in. Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Charlie w Łodzi, poznańska Muza – zgodnie z rządowym rozporządzeniem ws. warunków wznowienia działalności instytucji kultury – od soboty zapraszają widzów. Większość jednak pozostanie zamknięta.

W czasie izolacji otyłe dzieci konsumowały więcej niezdrowego, w tym – śmieciowego jedzenia, częściej oglądały telewizję, gorzej spały i mniej się ruszały. To sprzyja dalszemu rozwojowi otyłości – ostrzegają naukowcy z USA po badaniach we włoskiej Weronie.

W czasie pandemii dzieci tyją i mniej się ruszają

Komitet Organizacyjny igrzysk w Tokio oraz władze japońskiej metropolii nie przewidują specjalnych uroczystości w dniu 23 lipca, czyli dokładnie na rok przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań w 2021 roku – wynika z nieoficjalnych źródeł, na które powołuje się agencja Kyodo.

Od soboty pływalnie i sauny mogą ponownie zacząć funkcjonować, jednak większość stołecznych obiektów zostanie otwarta w późniejszym terminie. Baseny są przygotowywane zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

63 osoby w ośrodku dla cudzoziemców na warszawskim Targówku są zakażone koronawirusem, z czego cztery są hospitalizowane – poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. W ośrodku aktualnie zakwaterowanych jest 111 kobiet i dzieci. Ognisko zakażeń wykryto tam w drugiej połowie maja.

Pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 w ośrodku na Targówku potwierdzono 22 maja, a informacje w tej sprawie UdSC przekazał 26 maja. Wówczas obecność koronawirusa potwierdzono u 32 osób narodowości czeczeńskiej. W ośrodku wprowadzono kwarantannę, której przebieg nadzorują policjanci. Postanowiono też o przeprowadzeniu testów wśród wszystkich mieszkańców i personelu ośrodka.

W ciągu ubiegłej doby w Niemczech liczba zakażeń SARS-CoV-2 zwiększyła się o 407 przypadków do 183 678 – poinformował w sobotę rano Instytut Roberta Kocha (RKI). Liczba zgonów z powodu Covid-19 utrzymuje się na podobnym poziomie: w sobotę zmarły 33 osoby.

Dzień wcześniej informowano o 32 przypadkach śmiertelnych. Od początku epidemii w Niemczech zmarło łącznie 8646 osób.

W Ośrodku dla bezdomnych “Tylko” przy ul. Żytniej w Warszawie potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem u mieszkańców przebywających w sali z osobą, u której zakażenie wykryto wcześniej. Ośrodek zamknięto – poinformował prowadzący schronisko Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Informacje o sześciu pozytywnych wynikach testów na obecność koronawirusa napłynęła do ośrodka w piątek rano z zajmującej się sprawą stacji sanepidu w Płocku. Ośrodek został całkowicie zamknięty – ruch na zewnątrz mieszkańców nieobjętych kwarantanną został wstrzymany – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie warszawskiego Caritasu.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia podało w piątek późnym popołudniem, że w ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono 30 830 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19 zmarło od wczoraj 1005 osób – o 468 mniej niż w czwartek, gdy informowano o 1473 zgonach.

Nieznacznie zmalała też liczba zmarłych – w czwartek dobowy wskaźnik zgonów wyniósł 1473.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń wynosi obecnie 645 771. Brazylia zajmuje tym samym drugie miejsce wśród państw z największą liczbą potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2. Więcej zakażonych jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

Nadzwyczajne zjawisko mogą obserwować w Wenecji mieszkańcy i pierwsi turyści, którzy przybyli tam tuż po przywróceniu prawa do podróżowania po Włoszech. Drugi dzień z rzędu tzw. wysoka woda podniosła się do nienotowanego nigdy w historii w czerwcu poziomu.

Nowego typu szybkie testy badające zaburzenia smaku służące wykrywaniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przetestowali specjaliści ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Zaburzenia smaku są jednym z najczęstszych objawów wczesnej postaci choroby Covid-19.

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA prof. Edward Franek powiedział PAP, że test opracowano w toku badań dotyczących zaburzeń smaku we wczesnej postaci Covid-19. Do tej pory wiadomo było, że zaburzenia takie występują, ale nie badano, których smaków dotyczą. W trakcie badań w szpitalu MSWiA oceniano cztery smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Okazało się, że upośledzone jest przede wszystkim czucie smaku słodkiego.

Prezydent Jair Bolsonaro zagroził w piątek w rozmowie ze stacją CNN Brasil, że jego kraj może pójść w ślady Stanów Zjednoczonych i wystąpić ze Światowej Organizacji Zdrowia, “jeśli nie przestanie ona być organizacją jednostronnie zaangażowaną politycznie”.

Read More

Spostrzegawcza Ilona Łepkowska ocenia wygląd Małgorzaty Trzaskowskiej podczas wieczoru wyborczego: “Ona nawet się NIE UCZESAŁA DOKŁADNIE”

Spostrzegawcza Ilona Łepkowska ocenia wygląd Małgorzaty Trzaskowskiej podczas wieczoru wyborczego: “Ona nawet się NIE UCZESAŁA DOKŁADNIE”

Andrzej Duda. Podczas wyścigu o prezydencki fotel Polacy uważnie przyglądali się nie tylko poczynaniom rywalizujących kandydatów, lecz również potencjalnych pierwszych dam. Nie jest tajemnicą, że Agata Duda stosunkowo rzadko podejmuje się publicznych wystąpień – jak sama wytłumaczyła podczas niedzielnego wieczoru wyborczego męża, jest to dla niej rodzaj “milczącego sprzeciwu przeciw manipulacji mediów”. Małgorzata Trzaskowska w… [Read more]

ŁKS -2 w 36. kolejce PKO Ekstraklasy

ŁKS -2 w 36. kolejce PKO Ekstraklasy

W meczu 36. kolejki PKO Ekstraklasy ŁKS pokonał 3-2 Raków Częstochowa. Łodzianie odnieśli pierwsze zwycięstwo pod wodzą Wojciecha Stawowego. Kliknij, by przejść do relacji na żywo z meczu ŁKS – Raków Częstochowa Relacja na żywo z meczu ŁKS Raków Częstochowa na urządzenia mobilne W pierwszym kwadransie wydawało się, że Raków dosłownie zdemoluje swojego dzisiejszego rywala. Piłkarze Marka… [Read more]

Korownawirus we Francji. Minister zapomniała o masce na obchody Dnia Bastylii

Korownawirus we Francji. Minister zapomniała o masce na obchody Dnia Bastylii

W czasie paryskich obchodów Dnia Bastylii jedna z członkiń francuskiego rządu po wyjściu z limuzyny zorientowała się, że nie ma maseczki. Na nagraniach widać, jak najpierw stara się pobiec za autem, a następnie zakrywa twarz rękoma. Minister delegowana ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher pojawiła się we wtorek na paryskim Place de la Concorde, gdzie odbywały się uroczystości… [Read more]

Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin

To był koncert Zagłębia Lubin! “Miedziowi” – mimo słabego początku – nie dali większych szans Wiśle Kraków i pewnie zwyciężyli przed własną publicznością 3-1. Kliknij, by przejść do zapisu relacji na żywo z meczu Zagłębie Lubin – Wisła Kraków Zapis relacji na żywo z meczu Zagłębie Lubin – Wisła Kraków na urządzenia mobilne Zagłębie zaprezentowało się zdecydowanie… [Read more]

Transfery. Manchester City chce piłkarzy Bayernu Monachium

Transfery. Manchester City chce piłkarzy Bayernu Monachium

Foto: Catherine Ivill / Getty Images Manchester City – Catherine Ivill / Getty Images Manchester City wywinął się przed surową karą za nieprzestrzeganie finansowego fair play. The Citizens jednak zagrają w kolejnej edycji Ligi Mistrzów, a to oznacza, że mogą aktywnie działać na rynku transferowym. Mówi się, że Pep Guardiola chce rozkupić Bayern Monachium. Manchester… [Read more]

Anna Lewandowska usypia małą Laurę, co za urocze nagranie!

Anna Lewandowska usypia małą Laurę, co za urocze nagranie!

Anna i Robert Lewandowscy nieco ponad dwa miesiące temu po raz drugi zostali rodzicami. 6 maja trenerka personalna urodziła córkę Laurę. Trzyletnia Klara z radością powitała na świecie młodszą siostrzyczkę. Dziewczynka już nie mogła doczekać się rodzeństwa, a teraz doskonale sprawdza się w roli starszej siostry. Rodzice nie zapominają, by jak najwięcej czasu poświęcać trzylatce.… [Read more]

Sąd unieważnił gminną uchwałę “anty-LGBT”. “To pierwszy taki wyrok w Polsce”, uzasadnienie “miażdżące”
Polska

Sąd unieważnił gminną uchwałę “anty-LGBT”. “To pierwszy taki wyrok w Polsce”, uzasadnienie “miażdżące”

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z września 2019 roku ws. “powstrzymania ideologii ‘LGBT’ przez wspólnotę samorządową”. Sąd stwierdził, że podejmując taką uchwałę, rada gminy wykroczyła poza ustawowe granice jej działania i podjęła ją z naruszeniem prawa, uznał także, że uchwała dyskryminuje, “krzywdzi” i “wzmacnia… [Read more]

 • Sąd unieważnił gminną uchwałę “anty-LGBT”. “To pierwszy taki wyrok w Polsce”, uzasadnienie “miażdżące”
  Polska

  Sąd unieważnił gminną uchwałę “anty-LGBT”. “To pierwszy taki wyrok w Polsce”, uzasadnienie “miażdżące”

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z września 2019 roku ws. “powstrzymania ideologii ‘LGBT’ przez wspólnotę samorządową”. Sąd stwierdził, że podejmując taką uchwałę, rada gminy wykroczyła poza ustawowe granice jej działania i podjęła ją z naruszeniem prawa, uznał także, że uchwała dyskryminuje, “krzywdzi” i “wzmacnia… [Read more]

 • Trzaskowski: Nie wystarczy jeden ruch, jedna partia. Trzeba się rozszerzać
  Polska

  Trzaskowski: Nie wystarczy jeden ruch, jedna partia. Trzeba się rozszerzać

  Do wszystkich apeluję, że nie wolno się na partie polityczne obrażać, natomiast trzeba je przebudować. Rozmawiałem z szefem PO Borysem Budką, że na pewno musimy się otworzyć na nowych ludzi, na nowe pomysły – powiedział we wtorek w “Faktach po Faktach” prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. W… [Read more]

 • Borys Budka i Włodzimierz Czarzasty wymieniają uszczypliwości
  Polska

  Borys Budka i Włodzimierz Czarzasty wymieniają uszczypliwości

  Foto: PAP Borys Budka – PAP Prawie gotowe! Kliknij w guzik „Zezwalaj”, żeby włączyć interesujące Cię powiadomienia Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco. Chcesz otrzymywać powiadomienia? Żeby nic Cię nie ominęło: kliknij zieloną kłódkę przejdź do pozycji „Powiadomienia” wybierz „Zawsze zezwalaj w tej witrynie” Żeby nic Cię nie ominęło: idź do „Preferencji” programu Safari przejdź… [Read more]