Globalny Zjazd Polonii w Miami za nami

March 5th, 2019 (last updated)

W dniach 07-10 lutego br. w Miami odbyła się czwarta edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne z punktu widzenia Polaków z kraju oraz Polonii z całego świata, tematy.

Jakie są kierunki rozwoju polskiej marki na mapie świata? Co należy wiedzieć o inwestycjach na rynku nieruchomości i jak on wygląda na Florydzie i w Polsce? Jakie szanse niesie za sobą rozwijająca się logistyka i handel między Polską, USA oraz krajami Ameryki Łacińskiej? Jak skutecznie promować polską kulturę poza granicami kraju ? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzieli uczestnicy Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii – reprezentanci środowisk polonijnych z Florydy, Chicago, Nowego Jorku, Los Angeles, Denver, Virginii i wielu innych.

Kongres rozpoczął się minutą ciszy dla uczczenia pamięci o zmarłym premierze Janie Olszewskim. Następnie Konsul Generalny z Nowego Jorku, Maciej Golubiewski odczytał  list do uczestników od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił znaczenie współpracy ekonomicznej pomiędzy Polską a Polonią i wyraził głęboką wiarę w to że Kongres 60 Milionów odegra znaczącą rolę w procesie  integracji Polonii Amerykańskiej oraz umacniania więzi z rodakami w kraju i podejmowaniu razem nowych przedsięwzięć gospodarczych. Zaznaczył również że wizja Kongresu 60 Milionów wpisuje się w strategię działań przyjętych przez Parlament, Rząd oraz Prezydenta Rzeczpospolitej które zmierzają do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej, głównie w wymiarze ekonomicznym.

Swój przekaz dla uczestników kongresu przygotował też Premier Mateusz Morawiecki, który w kilkuminutowym filmie zaznaczył jak ważna dla Polski jest współpraca z Polonią na całym świecie i fakt że Polska powinna wykorzystywać ogromny potencjał swojej diaspory tak jak robią to inne narody.  W bardzo emocjonalny sposób podkreślał fakt iż ponad 20 milionowa diaspora to nie margines ale nasi najlepsi ambasadorowie poza granicami kraju bez których idea silnej, bogatej i wielkiej Polski nie może być zrealizowana. Zachęcał również do wzbudzania miłości do Polski wśród obywateli amerykańskich i  do zaszczepiania Polskich idei na amerykańskiej ziemi jak i do inwestowania i robienia biznesu z Polską. Na sam koniec premier podziękował zgromadzonym liderom za poświęcenie i pracę dla Polski oraz wyraził nadzieję że będzie mógł liczyć na Polonię w celu wykorzystania pełnego potencjału jaki drzemie w naszym narodzie.

W dalszej części programu uczestnicy mogli słuchać ale też interaktywnie uczestniczyć w panelach dyskusyjnych zadając pytania politykom z senator Anną Marią Anders i konsulom generalnym z Nowego Jorku i Chicago na czele.

Obecni też byli konsulowie honorowi z Seattle, Virginii, Connecticut  i Florydy a także wielu ludzi sukcesu, jak np. prezes firmy Betamed Beata Drzaga, Andrzej Bułka Prezes Fracht FWO Polska, Państwo Konrad i Iwona Lowell, Mariusz Popławski Prezes Marvipol czy Bogdan Chmielewski Prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej która jest największą polską instytucją finansową poza granicami kraju.

Obecni byli też przedstawiciele nauki Pan Profesor Janusz Popko z SGH i Anna Pietraszek z Florida International University czy liderzy opinii publicznej jak Waldemar Biniecki – publicysta i felietonista Tygodnika Solidarność. Na temat promocji i rozwoju kultury  wypowiadali się  przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych jak Tomasz Różniak Członek Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Hubert Cioromski – Dyrektor Fundacji Kopernikowskiej czy aktywiści kultury Coleen Paderewski – krewna Jana Ignacego Paderewskiego. Świat sportu reprezentował Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Tomasz Zahorski Członek Zarządu Legii Warszawa. Ważne było również wystąpienie Wiceministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorza Witkowskiego. Obok licznych merytorycznych spotkań z ekspertami znalazły się również atrakcyjne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich m.in. , towarzyski turniej golfa oraz akademia golfa 60 MLN CUP na terenie Normandy Shores Golf Club, powitalny welcome-drink i spotkanie z przedsiębiorcami z Florydy przygotowany przez South Florida Hispanic Chamber of Commerce czy też tour  po nieruchomościach na sprzedaż w Miami podczas którego uczestnicy Kongresu mieli szanse zobaczyć najbardziej luksusowe  apartamenty firmy Acqualina Resort.

Na  gości Kongresu  czekał również wyjątkowy bankiet na ogromnym polskim masztowcu ‘Darze Młodzieży’, który w ramach Rejsu Niepodległości gościł uczestników na swoim pokładzie. Ponad dwustu gości Kongresu odwiedziło najpiękniejszą polską fregatę. Uczestników Powitali : Minister Grzegorz Witkowski, Kapitan Rafał Szymański i Zbigniew Klonowski Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu 60 Milionów.

W IV edycji Kongresu 60 Milionów udział wzięło ponad 200 Uczestników z całego świata. Nie przypadkowo Kongres odbywał się w przeddzień 47-go Balu Polonaise organizowanego przez Lady Blankę Rosenstiel. Wielu przybyłych do Miami gości  Kongresu wzięło udział w tej wspaniałej imprezie, a Kongres 60 Milionów został doceniony poprzez nagrody przekazane przez  Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami i Ministra Witkowskiego w uznaniu za wysiłek organizacyjny spotkania jednoczącego Polaków i osoby polskiego pochodzenia żyjące na całym świecie.

„Z ogromną radością możemy powiedzieć, że Kongres 60 Milionów, Miami 2019 był ogromnym sukcesem i na potwierdzenie dodam, że zostaliśmy zaproszeni do zorganizowania kolejnych edycji Kongresu w Chicago, Seattle, Los Angeles, Denver i wielu innych miejscach w Stanach Zjednoczonych. To dla nas najlepszy dowód, że uczestnicy chcą abyśmy rozwijali naszą inicjatywę. Otrzymaliśmy liczne podziękowania i deklaracje, że widzimy się z uczestnikami nie tylko za rok w Miami, ale że będą przylatywać na edycje europejskie i do Nowego Jorku. Chciałbym podkreślić, że Polonia Amerykańska z radością odebrała list Prezydenta Andrzeja Dudy odczytany przez Konsula Generalnego z Nowego Jorku Macieja Golubiewskiego i ze wzruszeniem wysłuchała nagrania wideo z wypowiedzią Premiera Mateusza Morawieckiego. Naprawdę dzięki tym pięknym gestom ze strony władz Państwa od pierwszej minuty poczuliśmy się jak 60cio Milionowa Wspólnota.” powiedział po zakończeniu Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zbigniew Klonowski.

„Wśród sukcesów Kongresu trzeba podkreślić inicjatywę utworzenia morskiego połączenia do transportu towarów między Polskimi Portami i portami na Florydzie, będziemy to kontynuowali przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Śródlądowej oraz Polish American Chamber of Commerce of Florida & the Americas. Nasi przedsiębiorcy nawiązali relacje z członkami South Florida Hispanic Chamber of Commerce, ale przede wszystkim uczestnicy kongresu nawiązali relacje biznesowe między sobą i mamy nadzieję, że to zaowocuje wspólnymi inwestycjami i kooperacją międzynarodową między naszymi przedsiębiorcami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nawiązało się wiele nowych znajomości i już jesteśmy umówieni na za rok w Miami”  dodał Kamil Szymański – Prezes 60mln.pl 

„Cieszymy się z sukcesu Kongresu 60 Milionów i z faktu iż z każdą edycją gromadzi on coraz szersze grono liderów biznesu i polityki a przede wszystkim najważniejszych przedstawicieli Polonii. Kongres staje się  coraz mocniejszą platformą do wymiany poglądów, tworzenia interesów i wszelkiego rodzaju projektów, a przede wszystkim do komunikacji pomiędzy Polską a Polonią. Idea łączenia 60 Milionów Polaków rozproszonych po świecie która drzemała w umysłach wielu osób w pełni realizuje się  i mam nadzieje ze będzie stawała się coraz silniejsza i podczas kolejnych edycji kongresu już w tym roku w Londynie, Berlinie, Buffalo, Rzeszowie i Nowym Jorku” 

powiedział Grzegorz Fryc, współtwórca Kongresu i Członek Komitetu Organizacyjnego. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez spółkę 60mln.pl sp. z o.o., Stowarzyszenie Wspólnota Polska  oraz Partnera Organizacyjnego w USA Gram-x Promotions. Partnerem Głównym Wydarzenia był LOT, partnerem strategicznym Fracht FWO Polska oraz Copernicus Center, Partnerem technicznym Premiere Multimedia Group. 

Partnerami wydarzenia byli: Polish&Slavic Federal Credit Union,  SFLHCC, The American Institute of Polish Culture Inc., Betamed, TRIAS, Marvipol development, Ingressus, The Estates At Acqualina. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Krajowa Izba Gospodarcza, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Polski Komitet Olimpijski, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PFFM, Polska Organizacja Turystyczna,  oraz Royal Bridge

Koronawirus. Zbigniew Boniek: Straciłem już kilku kolegów

Koronawirus. Zbigniew Boniek: Straciłem już kilku kolegów

Były przypadki koronawirusa w mojej rodzinie we Włoszech, ale nikt nie ucierpiał. Idziemy do przodu. Niestety kilku kolegów i znajomych już straciłem. To trudny moment dla wszystkich – mówi Zbigniew Boniek. Karol Wasiek 30 Marca 2020, 07:53 Agencja Gazeta / Jakub Orzechowski / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek Szef PZPN w “Przeglądzie Sportowym” przyznał, jak radzi… [Read more]

Horoskop dzienny na poniedziałek, 30.03.2020. Horoskop na dziś: byk, rak, ryby. Sprawdź, co dziś podpowiadają ci gwiazdy?

Horoskop dzienny na poniedziałek, 30.03.2020. Horoskop na dziś: byk, rak, ryby. Sprawdź, co dziś podpowiadają ci gwiazdy?

Horoskop codzienny na 30.03.2020 r. Co przyniesie nam dzisiejszy dzień? Sprawdź horoskop dzienny na dziś i zobacz, co przepowiadają gwiazdy na 30.03.2020. Przeczytaj horoskop na dziś Jakuba Ciećkiewicza i sprawdź, co masz zapisane w gwiazdach! Sprawdź HOROSKOP DZIENNY na poniedziałek, 30.03.2020 roku. Horoskop dzienny na 30.03.2020. Sprawdź, co cię dziś czekaHoroskop dzienny na poniedziałek, 30… [Read more]

Świat walczy z koronawirusem. Ponad tysiąc zgonów w stanie Nowy Jork [RELACJA]
Polska

Świat walczy z koronawirusem. Ponad tysiąc zgonów w stanie Nowy Jork [RELACJA]

Świat walczy z pandemią koronawirusa. Najwięcej zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych – ponad 141 tysięcy. W samym stanie Nowy Jork z powodu zakażenia zmarło ponad tysiąc osób. W Polsce o poranku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 43 nowych zakażeniach. W Poznaniu, Tychach i Łańcucie zmarły kolejne 4 osoby zakażone. Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz… [Read more]

Half-Life: Alyx z modem pozwalającym na grę bez gogli VR!

Half-Life: Alyx z modem pozwalającym na grę bez gogli VR!

To było do przewidzenia. Kiedy Valve zapowiedziało, że nowa, od lat wyczekiwania część serii Half-Life będzie działać tylko na goglach wirtualnej rzeczywistości, w sieci zawrzało. Duża część internautów nie była zadowolona z takiego stanu rzeczy – headsety są bowiem dość drogie, a przez stosunkowo małą ilość dostępnych na nie, zaawansowanych gier mało kto decyduje się… [Read more]

BMW stanęło w płomieniach podczas wciągania na lawetę. To efekt głupiego pomysłu właściciela

BMW stanęło w płomieniach podczas wciągania na lawetę. To efekt głupiego pomysłu właściciela

2020-03-29 20:32 Maciej Lubczyński Autor: Patryk Tomaszewski – Facebook Pożar BMW podczas wciągania na lawetę Roztrzaskane BMW miało zostać wciągnięte na lawetę przez pracownika pomocy drogowej, jednak przedziurawiony bak skomplikował sprawę. Na żądanie właściciela, BMW zostało na siłę przesunięte mimo wycieku, a iskra spowodowała pożar, który strawił samochód. BMW serii 6 zostało uszkodzone w wypadku… [Read more]

Coraz więcej przedsiębiorców składa wnioski o odroczenie składek ZUS. Nie trzeba już wypełniać zawiłych dokumentów : Lublin112.pl Wiadomości z Lublina i regionu. Lublin, Lubelskie, Lubelszczyzna. Ważne informacje z kraju

Coraz więcej przedsiębiorców składa wnioski o odroczenie składek ZUS. Nie trzeba już wypełniać zawiłych dokumentów : Lublin112.pl Wiadomości z Lublina i regionu. Lublin, Lubelskie, Lubelszczyzna. Ważne informacje z kraju

Fakty Miami

Blisko 500 przedsiębiorców z naszego regionu zdecydowało się już na skorzystanie z możliwości odroczenia składek ZUS. Znacząco uproszczono też sam wniosek, jaki należy w tym celu wypełnić. Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z terenu województwa lubelskiego wpłynęły już 482 wnioski o odroczenie terminu płatności składek. W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa, przedsiębiorcy mają… [Read more]

Koronawirus w Polsce. Sytuacja poprawia się? Liczby dają do myślenia. Kiedy koniec? RELACJA NA ŻYWO
Polska

Koronawirus w Polsce. Sytuacja poprawia się? Liczby dają do myślenia. Kiedy koniec? RELACJA NA ŻYWO

Autor: Lubuska Policja Koronawirus Koronawirus w Polsce. Liczba zarażonych COVID-19 w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. W naszym kraju zarażone są już 1905 osoby. Zmarło 26 pacjentów. Wiele wskazuje na to, że to kwestia godzin, gdy w Polsce zachoruje ponad 2 tys. ludzi. Sejm przegłosował uchwałę o tarczy antykryzysowej. Wprowadzono zmianę w Kodeksie wyborczym! Przedstawiamy… [Read more]

Divesting from one facial recognition startup, Microsoft ends outside investments in the tech

Divesting from one facial recognition startup, Microsoft ends outside investments in the tech

Microsoft is pulling out of an investment in an Israeli facial recognition technology developer as part of a broader policy shift to halt any minority investments in facial recognition startups, the company announced late last week. The decision to withdraw its investment from AnyVision, an Israeli company developing facial recognition software, came as a result… [Read more]

 • Koronawirus. Zbigniew Boniek: Straciłem już kilku kolegów
  Polska

  Koronawirus. Zbigniew Boniek: Straciłem już kilku kolegów

  Były przypadki koronawirusa w mojej rodzinie we Włoszech, ale nikt nie ucierpiał. Idziemy do przodu. Niestety kilku kolegów i znajomych już straciłem. To trudny moment dla wszystkich – mówi Zbigniew Boniek. Karol Wasiek 30 Marca 2020, 07:53 Agencja Gazeta / Jakub Orzechowski / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek Szef PZPN w “Przeglądzie Sportowym” przyznał, jak radzi… [Read more]

 • Świat walczy z koronawirusem. Ponad tysiąc zgonów w stanie Nowy Jork [RELACJA]
  Polska

  Świat walczy z koronawirusem. Ponad tysiąc zgonów w stanie Nowy Jork [RELACJA]

  Świat walczy z pandemią koronawirusa. Najwięcej zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych – ponad 141 tysięcy. W samym stanie Nowy Jork z powodu zakażenia zmarło ponad tysiąc osób. W Polsce o poranku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 43 nowych zakażeniach. W Poznaniu, Tychach i Łańcucie zmarły kolejne 4 osoby zakażone. Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz… [Read more]

 • Koronawirus w Polsce. Sytuacja poprawia się? Liczby dają do myślenia. Kiedy koniec? RELACJA NA ŻYWO
  Polska

  Koronawirus w Polsce. Sytuacja poprawia się? Liczby dają do myślenia. Kiedy koniec? RELACJA NA ŻYWO

  Autor: Lubuska Policja Koronawirus Koronawirus w Polsce. Liczba zarażonych COVID-19 w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. W naszym kraju zarażone są już 1905 osoby. Zmarło 26 pacjentów. Wiele wskazuje na to, że to kwestia godzin, gdy w Polsce zachoruje ponad 2 tys. ludzi. Sejm przegłosował uchwałę o tarczy antykryzysowej. Wprowadzono zmianę w Kodeksie wyborczym! Przedstawiamy… [Read more]