Koronawirus w Polsce, Europie i na świecie. Relacja z 30 kwietnia

Rząd federalny Niemiec w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii. Szef rządu Rosji Michaił Miszustin przekazał, że jest zakażony koronawirusem, a brytyjski premier Boris Johnson na pierwszej konferencji po powrocie do zdrowia ocenił, że Wielka Brytania minęła już szczyt epidemii. Jak Polska, Europa i świat walczą z COVID-19?

 • Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w piątek. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • Portugalia: Rozgrywki ekstraklasy piłkarskiej powinny być wznowione przy pustych trybunach 30 maja, ale pod warunkiem dostosowania stadionów do nowych przepisów sanitarnych – ogłosił rząd w Lizbonie.

 • USA: Okręt-szpital amerykańskiej marynarki wojennej USS Comfort odpłynął w czwartek z Nowego Jorku. Jednostka, która przybyła na pomoc szpitalom przeciążonym z powodu pandemii COVID-19, udała się w drogę do macierzystego portu w Norfolk w stanie Wirginia.

  USS Comfort z tysiącem łóżek, 12 salami operacyjnymi, laboratorium medycznym i 620 lekarzami nie musiał być – jak się okazało – w pełni wykorzystany. Z racji tego, że nie spełniły się najbardziej pesymistyczne prognozy przewidujące potrzebę przygotowania około 110 tys. łóżek dla pacjentów w Nowym Jorku, na pokładzie okrętu leczono tylko 182 chorych.

 • Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły kolejne 43 osoby, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1232 – poinformował resort zdrowia tego kraju.

 • Malezja: Rząd zamierza zezwolić na funkcjonowanie kolejnym firmom, zamkniętym w połowie marca na mocy regulacji mających spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19 – poinformował minister bezpieczeństwa i obronności Ismail Sabri Yaakob.

  Od drugiej połowy kwietnia dzienna liczba nowych zakażeń utrzymuje się w Malezji na poziomie poniżej 100 przypadków. W czwartek miejscowe służby medyczne poinformowały o 57 nowych pacjentach.

  Od 29 kwietnia malezyjskie przedsiębiorstwa, które otrzymały wcześniej rządowe pozwolenia na podjęcie pracy przez 12 godzin w ciągu doby, mogą działać bez ograniczeń czasowych. Yaakob zapowiedział, że rząd ogłosi wkrótce wytyczne, według których do funkcjonowania będzie mogło wrócić więcej małych i średnich firm.

 • Francja: Piłkarski klub Olympique Lyon, pozbawiony możliwości gry w europejskich pucharach, będzie się odwoływać od decyzji o przedwczesnym zakończeniu sezonu piłkarskiego we Francji, a na pewno żądać odszkodowania – zapowiedział prezes klubu Jean-Michel Aulas.

  W czwartek zarządzającą rozgrywkami Zawodowa Liga Piłkarska ogłosiła, że mistrzem kraju został Paris Saint-Germain, a za klasyfikację końcową przyjęto tę po 28 kolejkach. W ten sposób klub z Lyonu zajął siódme miejsce i po raz pierwszy od ponad 20 lat nie zagra w europejskich pucharach.

  – Zamierzamy dochodzić odszkodowania w wysokości kilkudziesięciu milionów euro – powiedział Aulas agencji AFP, dodając, że chce wykorzystać “liczne procedury”, a na początek zwróci się w trybie pilnym do Sądu Administracyjnego “w celu zawieszenia decyzji (ligi)”.

 • Hiszpania: Liczba osób, które mogły zachorować w kraju na COVID-19, może sięgać 1,2 mln – wynika z badania Fundacji Studiów Ekonomii Stosowanej (Fedea). Szacunki madryckiej instytucji są ponad pięciokrotnie wyższe od danych hiszpańskiego resortu zdrowia.

  Z badania, które w czwartek udostępnił na Twitterze związek lekarzy wspólnoty autonomicznej Balearów wynika, że analitycy fundacji Fedea wzięli pod uwagę dane dotyczące zachorowań i zgonów przekazywane przez poszczególne regiony, ale uwzględnili też w swoich analizach wyraźny wzrost przypadków zgonów z marca i kwietnia 2020 roku, w porównaniu z poprzednimi latami.

 • Pakistan: Władze kraju zabroniły eksportu żywności podczas epidemii COVID-19 w obawie przed brakami na lokalnym rynku. Specjalna komisja bada podejrzaną sprzedaż cukru i zboża do Afganistanu. Lekarze obawiają się wzrostu zachorowań w czasie ramadanu.

 • Niemcy: Decyzja o ewentualnym wznowieniu rozgrywek piłkarskiej Bundesligi, której spodziewano się w tym tygodniu, zostanie podjęta najwcześniej 6 maja – poinformowała kanclerz Angela Merkel.

  Kluby oraz zarządzająca rozgrywkami Deutsche Fussball Liga (DFL) ponoszą ogromne straty finansowe w czasie przerwy, dlatego duża część piłkarskiego środowiska miała nadzieję, że mecze znów będą się odbywać przynajmniej od połowy maja.

  Jednak w czwartek na konferencji prasowej Merkel poinformowała, że na decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać. – Jest absolutnie konieczne, abyśmy cały czas byli zdyscyplinowani i trzymali się zaleceń dotyczących zdrowia. Kwestiami sportowymi rząd zajmie się na spotkaniu w przyszłym tygodniu – powiedziała kanclerz Niemiec.

 • Portugalia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 16 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi w kraju 989 – poinformowało ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

  Służby sanitarne Portugalii wskazały, że zanotowany od środy bilans nowych zgonów wskutek zakażenia SARS-CoV-2 jest najniższy od ponad pięciu tygodni. Podczas poprzedniej doby liczba osób zmarłych na COVID-19 wyniosła 25.

 • Francja: 289 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby, w tym 191 osób w szpitalach i 98 w zakładach opieki. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju wynosi obecnie 24 376 – poinformował resort zdrowia.

 • Niemcy: Rząd federalny w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii COVID-19 – poinformowała kanclerz Angela Merkel. Kolejne decyzje zapadną 6 maja.

  Zgoda na otwarcie tych miejsc i placówek na terenie całego kraju to wynik czwartkowej rozmowy Merkel z premierami krajów związkowych.

 • USA: W więzieniach federalnych 71 procent przebadanych pod kątem koronawirusa osób jest zakażonych COVID-19 – poinformowała służba więzienna. Dziennik “Wall Street Journal” ostrzega, że epidemia może być w więzieniach bardziej rozpowszechniona niż przypuszczano.

  W USA w więzieniach federalnych przebadano około 2,7 tys. osadzonych. Dotychczas zmarło 31 chorych na COVID-19, a blisko 130 wymaga hospitalizacji. Zakażone koronawirusem są też 343 osoby pracujące w federalnych zakładach karnych.

 • Włochy: 285 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby – poinformowała Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 27 967. Padł nowy rekord liczby wyleczonych jednego dnia – ponad 4600 osób.

  Dobowa liczba zmarłych we Włoszech spadła w porównaniu z dniem poprzednim, gdy było ich ponad 320.

 • Turcja: Potwierdzono 93 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem – poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na COVID-19 zmarły 3174 osoby.

 • Włochy: Papież Franciszek przez swego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego pomógł grupie transseksualnych prostytutek z Ameryki Południowej, mieszkających pod Rzymem, które w czasie epidemii pozostały bez środków do życia – poinformowały włoskie media.

  Prasa przytacza słowa polskiego kardynała: “Te osoby to istoty ludzkie, które były głodne, wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi”.

 • Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w dniach 1-3 maja dane o nowych zakażeniach będzie przekazywać raz na dobę.

 • Hiszpania: W związku z lekceważeniem zasad obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego w kraju służby wystawiły już ponad 805 tysięcy mandatów – poinformował hiszpański resort spraw wewnętrznych.

  W oświadczeniu MSW przekazało, że do wtorku w całej Hiszpanii funkcjonariusze policji i żandarmerii zatrzymali łącznie 7183 osoby, które łamały przepisy nakazujące pozostanie w domach z powodu epidemii COVID-19.

  Przepisy pozwalają jedynie na wyjście do pracy, na zakupy, udanie się do banku, a także wyjście na spacer z dzieckiem lub z psem.

 • Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 159 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 16 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • Włochy: W opublikowanym komunikacie najwyższa liga piłkarska Serie A przekazała, że zastosuje się do decyzji władz państwowych, jeśli one zdecydują, żeby nie wznawiać już rozgrywek w sezonie 2019/20.

  Liga i kluby wielokrotnie nalegały na rozegranie ostatnich kolejek, ale w środę minister sportu Vincenzo Spadafora oświadczył, że “droga do kontynuowania rozgrywek wydaje mu się coraz węższa” i że “należałoby pójść śladem Francji i Holandii, które odwołały resztę sezonu”.

  – Jeżeli będzie możliwe wznowienie sezonu przy respektowaniu norm i procedur sanitarnych, to dobrze. Jeżeli nie, zastosujemy się ściśle, tak jak zawsze, do decyzji rządowych – powiedział prezes Ligi Paolo Dal Pino.

 • Kanada: Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to 52 056/3082 (wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem/liczba ofiar śmiertelnych).

 • USA: Amerykański wywiad ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej. Nadal trwają badania, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium – podało w biuro dyrektora wywiadu USA.

  “Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący COVID-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie.”

  Associated Press zwraca uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskich laboratoriach.

 • Europa: “Financial Times” napisał, że szybko podjęte i zdecydowane działania władz państw Europy Środkowo-Wschodniej przyczyniły się do tego, że liczba zgonów z powodu koronawirusa jest tam mniejsza niż w pozostałych częściach kontynentu.

  Jak wskazuje dziennik, różnice są uderzające. Dotychczas Hiszpania odnotowała 517 zgonów na milion osób, Włochy – 453, Francja – 353, a Wielka Brytania – 325. Natomiast na Słowacji są to cztery zgony, w Polsce – 16, w Czechach – 21, a w Austrii – 65.

  Tylko we wtorek Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania miały więcej ofiar śmiertelnych niż Czechy, Węgry czy Słowacja podczas całego kryzysu.

 • Świat: Liczba wyleczonych z choroby COVID-19 na świecie przekroczyła milion.

 • Włochy: We wszystkich regionach kraju wskaźnik zakaźności koronawirusem wynosi mniej niż 1 – poinformował szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Podkreślił, że krzywa zakażeń stale opada.

  Tak zwany wskaźnik R, zwany też wskaźnikiem zakaźności, pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. Gdy wynosi on powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy, że powoli jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen średnio mniej niż jednej osobie.

 • Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.

 • Włochy: Rezerwacja miejsc w tramwajach wodnych – taki eksperyment rozpoczyna się od 4 maja w Wenecji w ramach przygotowań do złagodzenia we Włoszech restrykcji związanych z pandemią. Miejsce w głównym środku transportu w mieście można zarezerwować poprzez aplikację.

  Propozycja ta skierowana jest przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy regularnie korzystają ze statków-tramwajów, by dotrzeć do pracy. Dzięki temu zapewnią sobie pierwszeństwo wejścia na pokład.

 • Belgia: 660 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. Odnotowano 111 kolejnych zgonów – poinformowała Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Dotychczas w Belgii zarejestrowano 48 519 zakażeń.

  Całkowita liczba przypadków obejmuje osoby zakażone i potwierdzone przypadki aktywne, a także pacjentów, którzy wyzdrowieli lub zmarli w związku z wirusem.

  Liczby potwierdzają, że mimo znoszenia restrykcji i coraz luźniejszego podchodzenia do tych dalej obowiązujących, epidemia w Belgii ma coraz mniejszy zasięg.

 • USA: Od początku epidemii COVID-19 po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już około 30 milionów Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,8 mln takich osób – ogłosił amerykański resort pracy.

  Jak komentuje Associated Press, tempo i skala zwolnień zdają się dowodzić, że zwolnienia objęły już sektory gospodarki, które nie były początkowo poszkodowane przez restrykcje związane z pandemią COVID-19.

 • Słowacja rozważy możliwość wcześniejszego otwarcia sklepów, ponieważ dzienna liczba zakażeń koronawirusem spadła do jednej cyfry, a liczba pacjentów, którzy wyzdrowieli, przewyższa liczbę nowych – powiedział premier Igor Matović w czwartek.

  Kraj zaczął już łagodzić pewne ograniczenia – w zeszłym tygodniu zezwolono między innymi na ponowne otwarcie mniejszych sklepów i restauracji na wynos w pierwszym z czteroetapowego planu ożywienia gospodarki.

 • Włochy: Fryzjerzy z Neapolu domagali się w czwartek od rządu Włoch zgody na otwarcie ich salonów, zamkniętych z powodu pandemii od marca. Wcześniej zapowiedziano, że zakłady fryzjerskie mogą wznowić pracę 18 maja.

  Akcja protestacyjna fryzjerów odbyła się na neapolitańskim Piazza Bovio przed siedzibą Izby Handlu i Usług. Reprezentanci tej grupy zawodowej ustawili tam krzesła i zorganizowali happening polegający na strzyżeniu pod gołym niebem.

  Rozwiesili też transparent z hasłem: “Zaufanie do tych, którzy strzygą bezpiecznie, nie dla tych, którzy zarażają w ukryciu”. W rozdanych ulotkach protestujący wyjaśnili, że to ostrzeżenie przed zjawiskiem nielegalnych usług fryzjerskich, które szerzą się w czasie zamknięcia salonów.

 • Rosja: Otwarcie głównej cerkwi rosyjskich sił zbrojnych zostaje przełożone z powodu pandemii – podały w czwartek władze cerkiewne. W świątyni, która miała być otwarta 9 maja, powstają mozaiki z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina i Józefa Stalina.

 • Holandia: 514 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 39 316 przypadków od początku epidemii. W kraju zmarło 4795 osób zakażonych, z czego 84 w ostatniej dobie.

 • Białoruś: 846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby, zmarło pięć osób – poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tysięcy.

  “Zarejestrowano 14 027 osób z dodatnim testem, co stanowi 7,9 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – podało ministerstwo.

  Przyrost dobowy wyniósł 846 przypadków. To mniej niż podano w statystyce za poprzednią dobę, kiedy liczba infekcji wzrosła o rekordowe 973 przypadki.

  Według oficjalnych danych ogólna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89.

 • Rumunia: Rumuńska Cerkiew Prawosławna skrytykowała kampanię billboardową ukazującą lekarzy i pielęgniarki walczących z epidemią COVID-19 jako świętych z aureolami w kształcie wirusa. Rzecznik Cerkwi Vasile Banescu ocenił, że “bluźniercza kampania”, stworzona przez międzynarodową agencję reklamową McCann Worldgroup we współpracy z lokalną artystką Wandą Hutirą, jest “wizualnym nadużyciem ikonografii chrześcijańskiej” – podaje agencja AP.

  W odpowiedzi na krytykę przedstawiciele bukareszteńskich władz zapowiedzieli, że zwrócą się do inicjatorów kampanii o usunięcie plakatów. Plakaty są “odważnym wyborem artystycznym, ale pod żadnym względem nie mają celu politycznego, religijnego czy żadnego innego” – podał w oświadczeniu McCann Rumunia. – “To gest wdzięczności dla lekarzy” – dodano.

 • Chiny: Chińscy badacze ustalili, że koronawirus może wciąż ukrywać się głęboko w płucach pacjentów uznanych za wyleczonych i wypisywanych ze szpitali. Nie jest wtedy możliwy do wykrycia zwykłymi metodami – podał w czwartek dziennik “South China Morning Post”.

 • Eksperci europejskiego oddziału WHO w czwartek sceptycznie odnieśli się do badań sugerujących, że dzieci w mniejszym stopniu przenoszą koronawirusa i rzadziej ulegają infekcjom. WHO apeluje też do krajów, by nie zaniedbywały szczepienia dzieci z powodu pandemii.

 • Węgry: Szkoły pozostaną zamknięte do końca maja, a do 15 sierpnia nie będzie można organizować wydarzeń z udziałem ponad 500 osób – poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

  Dodał, że od poniedziałku odbywać się będą matury, które w tym roku będą miały tylko formę pisemną.

 • Tadżykistan: pierwsze 15 przypadków zakażenia koronawirusem w kraju.

 • Słowenia przygotowuje się do stopniowego wznowienia transportu publicznego od 11 maja – powiedział rzecznik rządu Jelko Kacin w czwartek, prawie dwa miesiące po zawieszeniu transportu w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  Jak dotąd Słowenia potwierdziła 1429 przypadków zakażenia koronawirusem i 91 zgonów.

  Ministerstwo edukacji oświadczyło w czwartek, że chociaż oczekuje się, że szkoły zostaną ponownie otwarte 18 maja, większość uczniów szkół podstawowych i średnich powróci dopiero na początku nowego roku szkolnego we wrześniu.

 • Iran: Zmarło 71 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, łącznie 6028. Łącznie wykryto 94 640 zakażeń koronawirusem.

 • Wielka Brytania: Brytyjski rząd może nie osiągnąć celu, jakim jest przeprowadzanie 100 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie przed końcem kwietnia – przyznał w czwartek rano minister sprawiedliwości Robert Buckland.

  Cel 100 tys. testów wyznaczył 2 kwietnia minister zdrowia Matt Hancock w odpowiedzi na krytykę, że w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych jest ich zbyt mało. W tym czasie robiono ok. 10 tys. testów dziennie.

 • Włochy: Premier Giuseppe Conte powiedział w czwartek, że stopniowo rozluźni ograniczenia związane z pandemią w kraju, biorąc pod uwagę różnice w poziomie zakażeń w różnych częściach kraju.

  Ograniczenia nałożone 9 marca będą stopniowo znoszone od 4 maja i uzgodnione z lokalnymi władzami “biorąc pod uwagę regiony, w których sytuacja epidemiologiczna jest mniej dotkliwa” – powiedział Conte w parlamencie.

  Premier ostrzegł jednak regiony, aby nie łagodziły ograniczeń jednostronnie, bez konsultacji.

 • Hiszpania: Zmarło kolejnych 268 osób zakażonych, co jest najniższym dziennym przyrostem zgonów w kraju od prawie sześciu tygodni. Łącznie w kraju zmarły 24 543 osoby. Wykryto 213 435 zakażeń.

 • Indonezja: 347 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 10 118. Zmarło osiem kolejnych osób, łącznie zmarły 792 osoby zakażone, a 1522 wyzdrowiały.

 • Malezja: 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6002. Zmarły dwie kolejne osoby, łącznie w kraju od początku epidemii zmarły 102 osoby zakażone.

 • Francja: Wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły w marcu o 17,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w następstwie ograniczeń wprowadzonych w walce z epidemią COVID-19 – podał w czwartek urząd statystyczny INSEE.

  Jest to największy miesięczny spadek od początku prowadzenia takich statystyk w 1980 r. – wskazał urząd.

  W porównaniu z marcem 2019 r. wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły nawet o 18,9 proc.

 • Filipiny: 276 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 10 kolejnych osób. Łącznie w kraju wykryto 8488 zakażeń i zmarło 568 osób. Wyzdrowiały 1043 osoby, z czego 20 w ostatniej dobie.

 • Polska: 141 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne cztery osoby zmarły. Łącznie 12 781 przypadków i 628 ofiar śmiertelnych.

 • Rosja: 7099 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 106 498. W kraju zmarły łącznie 1073 osoby, z czego 101 w ostatniej dobie.

 • Singapur: 528 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 16169.

 • Znana młoda szwedzka aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg przekazała UNICEF kwotę 100 tys. dolarów na rzecz ochrony dzieci przed pandemią COVID-19 – poinformowała w czwartek w komunikacie ta ONZ-owska agencja.

 • Cypr: Zarówno Republika Cypryjska (RC), jak i uznawana tylko przez Ankarę Turecka Republika Cypru Północnego (TRCP) ogłosiły stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

  W przemówieniu telewizyjnym w środę wieczorem prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Anastasiadis ogłosił, że łagodzenie ograniczeń nastąpi w dwóch fazach. Podkreślił, że sukces tego planu zależy od zachowania społeczeństwa.

  Według ogłoszonego planu od 4 maja Grecy cypryjscy będą mogli między innymi wystąpić drogą elektroniczną o trzy zezwolenia na opuszczenie domu na dobę. Do tej pory mogli wychodzić z domu tylko raz dziennie.

 • Korea Południowa: Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, wszystkie dotyczą osób, które przybyły z zagranicy. Po raz pierwszy od 72 dni nie wykryto w ciągu doby żadnej nowej infekcji lokalnej – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

  W kraju potwierdzono już łącznie 10 765 przypadków koronawirusa. Zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło łączny bilans zgonów do 247.

 • Węgry: Dwanaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 48 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

  Liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła tym samym do 312, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2775.

 • Ukraina: 10 406 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 261 osób. Rząd nałożył restrykcje do 11 maja i spodziewa się szczytu zakażeń na początku przyszłego miesiąca.

 • Tajlandia: Siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie w kraju odnotowano 2954 przypadki zakażenia. W kraju zmarły 54 osoby od początku epidemii w styczniu. Od czterech dni w Tajlandii liczba nowych przypadków utrzymuje się poniżej dziesięciu dziennie.

 • Jemen: Dwie pierwsze ofiary śmiertelne pandemii COVID-19 w kraju.

 • Meksyk: 1047 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 163 kolejne osoby. Łącznie w kraju wykryto 17 799 zakażeń i zmarły 1732 osoby.

 • Włochy: W Kalabrii w czwartek zostaną otwarte bary, cukiernie, restauracje i pizzerie wyłącznie ze stolikami na zewnątrz. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała w środę przewodnicząca władz regionalnych Jole Santelli.

 • Kanada: Trwa dyskusja nad wykorzystaniem danych z telefonii komórkowej do analizowania sytuacji epidemiologicznej. Przy zbierania danych z telefonów komórkowych będzie zapewniona ochrona prywatności – zapewnił premier Kanady Justin Trudeau.

  Liczba zakażonych w Kanadzie w środę przed południem wynosiła 50 373. Zmarły 2904 osoby – według danych resortu zdrowia. Częściej aktualizowana strona publicznego nadawcy CBC odnotowywała w środę po południu 51 231 przypadków zachorowań i 3055 zgonów. Tymczasem kolejne prowincje przedstawiają plany przywrócenia działalności gospodarczej w maju.

 • USA: Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podczas środowej konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie testów dla pracowników komunikacji miejskiej, którzy odpowiadają m.in. za przewóz personelu medycznego.

 • Włochy: 74 parlamentarzystów opozycyjnej włoskiej Ligi z jej liderem Matteo Salvinim rozpoczęło w nocy ze środy na czwartek okupację Izby Deputowanych i Senatu. Protestują przeciwko decyzjom rządu w związku w epidemią i żądają konkretnych odpowiedzi na potrzeby ludzi.

  Powody protestu wyjaśnił Salvini na Twitterze. Jego ugrupowanie apeluje o otwarcie kraju, przywrócenie swobód obywatelskich i pomoc dla obywateli. Liga krytykuje stopniowe i tylko częściowe otwarcie kraju przy zachowaniu wielu ograniczeń w poruszaniu się, co ma nastąpić od 4 maja.

  Salvini żąda “przywrócenia wolności, praw i demokracji”. Twierdzi, że są one łamane w obecnym okresie narodowej kwarantanny.

 • Niemcy: Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał w czwartek, że w ciągu minionej doby przybyło 1478 nowych przypadków COVID-19 i zmarły 173 zakażone osoby. Łączny bilans epidemii to 159 119 wykrytych zakażeń i 6288 ofiar śmiertelnych.

Autor:ft, mart, pp

CNN, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDREW PARSONS / DOWNING STREET

Read More

Krzysztof Piątek wskoczy do I składu? “Kicker” już wie! Ważny mecz dla Polaków

Krzysztof Piątek wskoczy do I składu? “Kicker” już wie! Ważny mecz dla Polaków

Mimo niedawnej pora¿ki z Bayernem Monachium, Borussia Dortmund wci±¿ wierzy, ¿e mo¿e jeszcze wyprzedziæ bawarczyków w tabeli Bundesligi. Tym bardziej, ¿e Bayern zmierzy siê teraz z Bayerem Leverkusen i Borussi± Moenchengladbach – dru¿ynami, z którymi przegra³ jesieni± ubieg³ego roku. Borussia nie mo¿e jednak tylko patrzeæ na wyniki rywala z Monachium, ale te¿ musi siê skupiæ… [Read more]

Michael Jordan reaguje na śmierć George’a Floyda. Przekaże 100 mln dolarów na walkę o rasową równość

Michael Jordan reaguje na śmierć George’a Floyda. Przekaże 100 mln dolarów na walkę o rasową równość

Zdecydowana reakcja Michaela Jordana na śmierć George’a Floyda. Emerytowany koszykarz zadeklarował, że w ciągu najbliższych 10 lat przekaże 100 milionów dolarów na rzecz organizacji, które walczą o równość rasową. Mateusz Domański 06 Czerwca 2020, 09:33 Getty Images / Kevork Djansezian / Na zdjęciu: Michael Jordan USA żyje śmiercią George’a Floyda. Przypomnijmy, że czarnoskóry mężczyzna został… [Read more]

Ile zarabia była I prezes Sądu Najwyższego?

Ile zarabia była I prezes Sądu Najwyższego?

Byłej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wypłacono 200 327,10 zł brutto odprawy; co miesiąc sędzia dostaje blisko 20 tys. zł – informuje w sobotę “Fakt”.Dziennik wyjaśnia, że zgodnie z przepisami sędzia kończący karierę w sądzie dostaje co miesiąc 75 proc. swojego ostatniego wynagrodzenia. Według ustaleń “Faktu” była I prezes SN otrzymuje miesięcznie niemal 20… [Read more]

59-letni Jean-Claude Van Damme eksponuje muskularny tors, paląc podejrzanie wyglądającego skręta na plaży (ZDJĘCIA)

59-letni Jean-Claude Van Damme eksponuje muskularny tors, paląc podejrzanie wyglądającego skręta na plaży (ZDJĘCIA)

Swego czasu Jean-Claude Van Damme należał do ścisłej czołówki największych gwiazdorów kina akcji, a filmy z jego udziałem puszczano w polskiej telewizji na okrągło. W swojej karierze jeden z największych belgijskich towarów eksportowych zagrał w aż 60 (!) filmach, w tym w takich dziełach kinematografii, jak Krwawy sport, Kickboxer czy Lwie Serce, które zapewniły mu… [Read more]

Kolejne aktorki wspominają współpracę z Leą Michele: “Upokarzała całą załogę i groziła zwolnieniem ludzi. Miała 12 LAT”
Celebrity News

Kolejne aktorki wspominają współpracę z Leą Michele: “Upokarzała całą załogę i groziła zwolnieniem ludzi. Miała 12 LAT”

Ten czas miał być dla Lei Michele wyjątkowy. Na początku maja popularna aktorka ogłosiła światu, że ona i jej świeżo upieczony mąż spodziewają się dziecka, udostępniając rozczulające zdjęcie z pokaźnym brzuchem.Wszystko zmieniło się, gdy na jaw wyszły przypadki nękania koleżanek z planu Glee, wobec których gwiazda miała zachowywać się “niczym potwór”. Od momentu, gdy Samatha… [Read more]

Joanna Przetakiewicz kupiła sobie… PUDELKA! Ogłosiła casting na imię dla pupila: “Blondi, Bella czy Mania?” (FOTO)

Joanna Przetakiewicz kupiła sobie… PUDELKA! Ogłosiła casting na imię dla pupila: “Blondi, Bella czy Mania?” (FOTO)

Trzeba przyznać, że luksusowe życie Joanny Przetakiewicz może budzić zazdrość. Jak pewnie zdążyliście już zauważyć, jedna z najpopularniejszych polskich projektantek uwielbia ukazywać w sieci swoją nadzwyczajną rzeczywistość, chętnie racząc fanów zdjęciami w bajecznie drogich ciuchach, gdy przebywa kwarantannę w swoim warszawskim apartamencie. Jakiś czas temu celebrytka naraziła się na krytykę internautów, kiedy pochwaliła się ekskluzywnymi… [Read more]

Kasia Smutniak pokazała, jak wygląda twarz dotknięta bielactwem. Gwiazda opublikowała mocny wpis

Kasia Smutniak pokazała, jak wygląda twarz dotknięta bielactwem. Gwiazda opublikowała mocny wpis

Kasia Smutniak jakiś czas temu wyznała, że choruje na bielactwo. Gwiazda na swoim Instagramie opowiedziała o chorobie i stworzyła specjalny filtr, który pokazuje, jak wygląda twarz dotknięta bielactwem. Kasia Smutniak o swojej chorobie. Gwiazda zmaga się z bielactwemKasia Smutniak nie boi się pisać na swoim Instagramie o trudnych rzeczach. Gwiazda jakiś czas temu wyznała, że… [Read more]

Główny ekonomista ZUS: 500+ powinno trafiać tylko do biednych dzieci

Główny ekonomista ZUS: 500+ powinno trafiać tylko do biednych dzieci

Fakty Miami

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Pawła Wojciechowskiego o ocenę pomysłów, które znalazły się w programach kandydatów na prezydenta. Postulują oni m.in. o zniesienie oskładkowania emerytur oraz umów, na których dorabiają emeryci. Są też pomysły rewaloryzacji świadczenia 500+ na takich samych zasadach, jak są waloryzowane emerytury.Jeden z kandydatów na urząd prezydenta zapowiada, że jeśli wygra wybory, natychmiast… [Read more]

 • Michael Jordan reaguje na śmierć George’a Floyda. Przekaże 100 mln dolarów na walkę o rasową równość
  Polska

  Michael Jordan reaguje na śmierć George’a Floyda. Przekaże 100 mln dolarów na walkę o rasową równość

  Zdecydowana reakcja Michaela Jordana na śmierć George’a Floyda. Emerytowany koszykarz zadeklarował, że w ciągu najbliższych 10 lat przekaże 100 milionów dolarów na rzecz organizacji, które walczą o równość rasową. Mateusz Domański 06 Czerwca 2020, 09:33 Getty Images / Kevork Djansezian / Na zdjęciu: Michael Jordan USA żyje śmiercią George’a Floyda. Przypomnijmy, że czarnoskóry mężczyzna został… [Read more]

 • Ile zarabia była I prezes Sądu Najwyższego?
  Polska

  Ile zarabia była I prezes Sądu Najwyższego?

  Byłej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wypłacono 200 327,10 zł brutto odprawy; co miesiąc sędzia dostaje blisko 20 tys. zł – informuje w sobotę “Fakt”.Dziennik wyjaśnia, że zgodnie z przepisami sędzia kończący karierę w sądzie dostaje co miesiąc 75 proc. swojego ostatniego wynagrodzenia. Według ustaleń “Faktu” była I prezes SN otrzymuje miesięcznie niemal 20… [Read more]