Koronawirus w Polsce. Wybitni ekonomiści: zawiesić 13 emerytury, ograniczyć 500+ i wydatki na armię

Jak ocenili ekonomiści obecnie najistotniejszym zadaniem, jakie stoi przed firmami i państwem, które próbuje pomóc w tej nadzwyczajnej sytuacji, jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

Koronawirus. Zawieszenie spłaty kredytów? UOKiK z odważną propozycją

“Bez tego duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności. To spowoduje, że do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne” – piszą ekonomiści. To wymaga jednak wzmożonych nakładów finansowych.

500+ po staremu i mniej na wojsko

Jak zaznaczają właśnie dlatego czeka nas zasadnicza nowelizacja ustawy budżetowej. Trzeba jej dokonać, ich zdaniem, po wnikliwym przeglądzie wszystkich wydatków budżetowych, aby ograniczyć te, które nie są w tym roku niezbędne.

“W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500+ do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko)” – czytamy w dokumencie.

Ekonomiści postulują ponadto pilne przeprowadzenie przeglądu przepisów dotyczących upadłości przedsiębiorstw i zawieszenia niektórych z nich na okres stanu epidemii. W przeciwnym razie aktywa wielu z nich mogą zostać wykupione za bezcen.

Bez skomplikowanych warunków

W ocenie ekonomistów w centrum polityki gospodarczej muszą być firmy, a w dobie epidemii bronienie rynku to właśnie zapewnianie płynności finansowej przedsiębiorstwom. Dobre ukierunkowanie pomocy, jak przekonuje zespół Hausnera, nie wymaga obwarowania jej skomplikowanymi warunkami.

“Państwo w ostrej fazie epidemii musi zdać się na samoocenę przedsiębiorców, na ile potrzebują jego wsparcia i dopiero ex post ją weryfikować” – czytamy w “Alercie”.

W ocenie ekonomistów przede wszystkim trzeba: uwolnić przedsiębiorców z ciężarów finansowych, których nie są w stanie unieść, powstrzymać spiralę zatorów płatniczych i dostarczyć przedsiębiorstwom dodatkowej płynności przez system bankowy.

Oprócz zdjęcia na trzy miesiące danin publiczno-prawnych z przedsiębiorstw małych i średnich trzeba również zawiesić ich pobór od dużych firm. Duzi gracze powinni decydować czy im tego trzeba i powinni też mieć możliwość ich późniejszego częściowego lub nawet, w szczególnych przypadkach, pełnego umorzenia.

Powstrzymać payment

Te trzy miesiące to na dobry początek. Eksperci przekonują w “Alercie”, że te działania w razie konieczności mogłyby być selektywnie lub w całości przedłużone.

“Problemem są przedsiębiorstwa, które nie mają nie tylko zdolności kredytowej, ale też historii kredytowej z roku 2019, która jest wymagana do rozpatrywania wniosku zgodnie z prawem bankowym i regulacjami zawartymi w rządowej „Tarczy”” – czytamy w “Alercie

By powstrzymać tworzenie się zatorów płatniczych zespół proponuje “zawieszenie split paymentu i stworzenie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych na koncie VAT bez konieczności aplikowania o to, administracyjne przyspieszenie zwrotu VAT do 14 dni i wprowadzenie mechanizmów wspierających rynek wierzytelności i rynek instrumentów finansowych w zakresie kapitału obrotowego, jak choćby factoring.

Z kolei dostarczenie przedsiębiorstwom dodatkowej płynności przez system bankowy, powinno być wsparte przez gwarancje państwa dla kredytów dla przedsiębiorstw i zabezpieczenia dla banków wspierających przedsiębiorstwa.

“Skutki odwrotne do zamierzonych”

Filarem wspomagającym płynność powinna być pomoc banków wspomagana systemem gwarancji i poręczeń BGK. Gwarancje mogłyby obejmować nawet 80 proc. wartości kredytów.

Zdaniem ekonomistów wskazane jest też utworzenie specjalnego Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Generalnym zadaniem tego Funduszu ma być wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii. Jego środkami zarządzałby zarząd BGK, a przychodami Funduszu byłyby środki pozyskane przez Bank z emisji obligacji zwanych “obligacjami COVID-19”.

Ekonomiści podkreślają, że każde małe i średnie przedsiębiorstwo powinno mieć możliwość otrzymania gwarantowanej pożyczki, jeśli w 2019 r. odprowadziło podatek dochodowy.

“Sygnalizujemy, że oferowane obecnie przez kilka banków odroczenie spłaty kredytu bez wydłużenia okresu jego spłaty, może wywołać skutki odwrotne do zamierzonych i będzie potem hamować ożywienie gospodarcze, absorbując środki finansowe przedsiębiorstw na realizacji skumulowanych płatności, a nie na uruchamianiu i rozwijaniu działalności.


Postulujemy przejściowe zliberalizowanie wymogów nadzorczych w stosunku do banków” – czytamy w “Alercie”.

Opublikowany raport jest już drugim z kolei. W pierwszym ekonomiści zajęli się problemem właściwego pogodzenie bezpieczeństwa zdrowotnego z tym gospodarczym.

Pełną wersję “Alertu Gospodarczego” znaleźć można na stronie Open Eyes Economy Summit (OEES) w zakładce – dobrze wiedzieć. To inicjatywa OEES oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W zespole “Alertu gospodarczego” pod przewodnictwem prof. Hausnera, który w czasie epidemii ukazywać się będzie cyklicznie, pracują m.in. prof. SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. Dariusz Filar, dr Mirosław Gronicki – były minister finansów, Robert Kowalski ze Stanford University i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.

2h temu

strasza500+ to dziura w moście…kiedyś tego nie było i dzieci się wychowało.Wyszły bardziej na ludzi niż te teraz ze smartfonami, komputerami….

2h temu

BabaNajlepiej uderzać w dzieci i emerytów.Moze ekonomiści dołożą ze swoich pieniędzy

3h temu

kranzi wysłać tego gnoma i 12 wybitnych na Kamczatkę.

Read More

Miami Fakty Premier o walce z koronawirusem: nie słuchajcie tych brzęczących much, które opowiadają bajki

Miami Fakty Premier o walce z koronawirusem: nie słuchajcie tych brzęczących much, które opowiadają bajki

Dzisiaj w analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu, jako ten kraj, który ratował człowieka – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, przekonując, że sytuacja w kraju związana z zachorowaniami na COVID-19 poprawia się. – Nie słuchajcie tych różnych brzęczących much, które opowiadają bajki, posługują się kłamstwem, fałszem, obłudą i oszustwem – dodał. Premier… [Read more]

Miami Fakty Piotr Rocki nie żyje. Dariusz Dźwigała: Nie wierzyłem, że go to spotkało. Był jak moje czwarte dziecko

Miami Fakty Piotr Rocki nie żyje. Dariusz Dźwigała: Nie wierzyłem, że go to spotkało. Był jak moje czwarte dziecko

– W każdym SMS-ie czy innym kontakcie mówił do mnie “tato”. Zawsze mówiłem, że jest to moje czwarte dziecko. To dla mnie szok – mówi nam Dariusz Dźwigała, długoletni przyjaciel Piotra Rockiego. Jakub Artych 02 Czerwca 2020, 13:00 PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Piotr Rocki (z lewej) Dariusz Dźwigała i Piotr Rocki znali się blisko… [Read more]

“Zaangażowana” Marina Łuczenko tłumaczy się z reklamowania marek: “MUSZĘ to robić! Czuję się ZOBOWIĄZANA”

“Zaangażowana” Marina Łuczenko tłumaczy się z reklamowania marek: “MUSZĘ to robić! Czuję się ZOBOWIĄZANA”

Marina Łuczenko walczyła o rozgłos i sławę już od wielu lat. Swoje pierwsze kroki w show biznesie stawiała jeszcze jako wokalistka i podopieczna Mai Sablewskiej, jednak napotkała na swojej drodze wiele utrudnień. Dziś Marina może się natomiast szczycić sporą popularnością w sieci, gdzie jej poczynania śledzi ponad 700 tysięcy osób.Zobacz: Marina Łuczenko chwali się NIEDOWAGĄ:… [Read more]

Żona Krawczyka karmi piersią córeczkę na Instagramie. Przesyła życzenia synom Anety Zając
Celebrity News

Żona Krawczyka karmi piersią córeczkę na Instagramie. Przesyła życzenia synom Anety Zając

Autor: Instagram Mikołaj Krawczyk, Sylwia Juszczak-Krawczyk Z okazji Dnia Dziecka, Sylwia Juszczak-Krawczyk (42 l.) opublikowała zdjęcie, na którym karmi swoją córeczkę piersią. Gwiazda serialu “Dom nad rozlewiskiem” może cieszyć się z dużej rodziny. Z pierwszego związku ma dwóch synów, którzy powoli wkraczają w dorosłość. Oczkiem w jej głowie jest córeczka, której ojcem jest Mikołaj Krawczyk.… [Read more]

Masowe protesty w USA po śmierci George’a Floyda. W Waszyngtonie policja użyła granatów hukowych i flar [RELACJA]

Masowe protesty w USA po śmierci George’a Floyda. W Waszyngtonie policja użyła granatów hukowych i flar [RELACJA]

Foto: CRISTOBAL HERRERA / PAP Protesty w Miami na Florydzie – CRISTOBAL HERRERA / PAP W Stanach Zjednoczonych trwają demonstracje i starcia z policją, których zarzewiem stało się zabicie przez funkcjonariuszy czarnoskórego George’a Floyda w Minneapolis. Protesty kontynuowali m.in. mieszkańcy Nowego Jorku. W Waszyngtonie policja użyła granatów hukowych i flar, by rozpędzić protest. Czterech policjantów… [Read more]

Łukasz Szumowski w ogniu oskarżeń. Posłowie zajmują się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra zdrowia

Łukasz Szumowski w ogniu oskarżeń. Posłowie zajmują się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra zdrowia

Łukasz Szumowski szybko stał się niestety politykiem. Dziś wiemy, że jednym z najbardziej cynicznych i bezdusznych – mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia posłanka KO Barbara Nowacka. We wtorek komisja zajmowała się wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec ministra zdrowia, który po godzinie 14 został odrzucony.Wniosek o wotum nieufności dla ministra Łukasza Szumowskiego zgłosiła Koalicja… [Read more]

Tragiczna strzelanina w Louisville. Policjanci mieli wyłączone kamery, ich szef został zwolniony

Tragiczna strzelanina w Louisville. Policjanci mieli wyłączone kamery, ich szef został zwolniony

Fakty Miami

Burmistrz Louisville Greg Fischer poinformował na konferencji prasowej o zwolnieniu szefa tamtejszej policji Steve’a Conrada – informuje Associated Press. Powodem jest śmierć Davida McAtee’ego, właściciela miejscowej restauracji. Mężczyzna zginął w wyniku strzelaniny, do której doszło kilka minut po północy w pobliżu targowiska na West Broadway. Zobacz wideo Amerykańska policja pokazuje, jak w miejscowości Lawrenceville pokojowo… [Read more]

AP: Chiny opóźniały ujawnienie informacji o koronawirusie, a WHO była bezsilna
Fakty Miami

AP: Chiny opóźniały ujawnienie informacji o koronawirusie, a WHO była bezsilna

Chiny znacznie opóźniły ujawnienie informacji o koronawirusie, powodując dużą frustrację wśród przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu nieotrzymywania danych potrzebnych do walki z pandemią koronawirusa – dowiedziała się agencja AP. W styczniu WHO publicznie chwaliła Chiny za szybką reakcję na pojawienie się nowego koronawirusa. WHO wielokrotnie dziękowała chińskim władzom za “natychmiastowe udostępnienie” mapy genetycznej… [Read more]

Mysterious AMD RDNA 2 GPU Codenamed Sienna Cichlid Spotted in Linux Patches, Speculated To Be The Big Navi GPU For Enthusiast Radeon RX Graphics Cards

Mysterious AMD RDNA 2 GPU Codenamed Sienna Cichlid Spotted in Linux Patches, Speculated To Be The Big Navi GPU For Enthusiast Radeon RX Graphics Cards

A mysterious AMD RDNA 2 GPU has been spotted within the latest Linux patches & it’s speculated that this could be the Big Navi GPU powering next-generation Radeon RX graphics cards that all enthusiasts are waiting for. This specific AMD GPU was spotted by the folks at Phoronix and is codenamed Sienna Cichlid. AMD’s Mysterious… [Read more]

Judge tosses former Maryland basketball players’ ‘Fortnite’ dance lawsuit
Science & Technology

Judge tosses former Maryland basketball players’ ‘Fortnite’ dance lawsuit

A federal judge has dismissed a lawsuit in which two former University of Maryland men’s basketball players accused makers of the “Fortnite” video game of misappropriating a dance move that the ex-teammates popularized. U.S. District Judge Paul Grimm in Maryland ruled Friday that the Copyright Act preempts claims that Jared Nickens and Jaylen Brantley filed… [Read more]