Pierwsze rozdanie Oscarów trwało 15 minut w 1929r.

February 28th, 2019 (last updated)

Pierwszy Oscar wręczony został w roku 1929. Podczas ceremonii rozdania nagród uhonorowano twórców filmów, które powstały w 1927 oraz 1928 roku. Pierwsze rozdanie Oscarów, które odbyło się w 1929 roku, było najkrótszą ceremonią rozdania tej nagrody w historii. Część, która poświęcona była rozdaniu nagród, trwała jedynie 15 minut. Najdłuższą ceremonią w historii była natomiast gala, która odbyła się w 2002 roku, trwała ona 4 godziny oraz 23 minuty.

Najmłodszą laureatką Oscara jest Tatum O’Neal, która w wieku 10 lat za rolę w filmie “Papierowy Księżyc” zdobyła statuetkę lecz w historii Oscarów był ktoś jeszcze młodszy. W wieku 6 lat, Shirley Temple zdobyła nagrodę specjalną dla najmłodszych aktorów. Nie była ona jednak pełnoprawnym Oscarem – statuetka była bowiem dużo mniejsza niż ta klasyczna.

Najkrótszą kwestią wypowiedzianą w filmie przez zdobywczynię Oscara poszczycić się może Patty Duke. Za rolę Hellen Keller w filmie “Cudotwórczyni” zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W filmie Patty Duke mówi jedno słowo – “woda”.

Jedynym filmem animowanym, który dostał nominację w kategorii Najlepszy Film jest “Piękna i bestia” z 1991 roku.

Najkrótszym występem nagrodzonym Oscarem jest rola Judi Dench w filmie “Zakochany Szekspir”. Dench nominowana wówczas w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, pojawiła się w filmie na niecałe 8 minut. Mężczyzną, który ma na swoim koncie najkrótszy występ nagrodzony Oscarem jest natomiast Anthony Hopkins, który wcielając się w rolę Hannibala Lectera w filmie “Milczenie Owiec” na ekranie pojawił się przez 16 minut. Aktor zdobył wówczas statuetkę dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego.

Tylko trzy filmy w historii zdobyły Oscara w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsza Piosenka jednocześnie. Były to filmy “Titanic”, “Gigi” oraz “Idąc moją drogą”.

Najstarszym laureatem Oscara jest Christopher Plummer, który w wieku 82 lat odebrał statuetkę za film “Debiutanci”

Najdłuższym filmem, który zdobył Oscara w kategorii Najlepszy Film jest “Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku. Trwa on aż 234 minuty. Najkrótszym jest natomiast film “Marty”, który zwyciężył w tej samej kategorii w roku 1955. Trwa 92 minut.

Filmem, który najdłużej musiał czekać na Oscara jest film “Światła rampy” Charlie Chaplina. Choć wyprodukowany został on w roku 1952, ze względu na regulamin Akademii o nominację ubiegać się mógł dopiero po swojej premierze w Los Angeles. Na Oscara w kategorii Najlepsza Muzyka czekać musiał aż 20 lat.


Fakty Miami

Wybory do europarlamentu. Gdzie głosować na Florydzie?

26 maja 2019 Polacy będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosować można zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak i gdzie to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat głosowania. [Read more]

Fakty Miami

Police are wondering who left a hand grenade at a Florida Goodwill store

Thrift stores are a great place to find clothing bargains, funky tchotchkes and souvenirs from family trips that nobody wanted. But every so often, you can find something really unique. [Read more]

Fakty Miami

Autopilot was engaged during a deadly crash in Florida

A Tesla Model 3 had Autopilot engaged in the seconds before it crashed into a semi truck in March, killing the driver, federal investigators confirmed in a report on Thursday. The car [Read more]