Sąd unieważnił gminną uchwałę “anty-LGBT”. “To pierwszy taki wyrok w Polsce”, uzasadnienie “miażdżące”

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z września 2019 roku ws. “powstrzymania ideologii ‘LGBT’ przez wspólnotę samorządową”. Sąd stwierdził, że podejmując taką uchwałę, rada gminy wykroczyła poza ustawowe granice jej działania i podjęła ją z naruszeniem prawa, uznał także, że uchwała dyskryminuje, “krzywdzi” i “wzmacnia poczucie zagrożenia” ludzi o innej niż heteroseksualna orientacji. “To pierwszy taki wyrok w Polsce, (…) z całą pewnością zapisze się w historii ochrony praw człowieka w Polsce” – podkreśliła mec. Anna Błaszczak-Banasiak z biura RPO. Zaznaczyła, że uzasadnienie wyroku było “miażdżące” dla uchwał “anty-LGBT”.

W projekcie zaskarżonej przez RPO uchwały Rady Gminy Istebna ws. “powstrzymania ideologii ‘LGBT’ przez wspólnotę samorządową” można przeczytać m.in., że “radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców”.

W dokumencie rada gminy deklaruje m.in.: “Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców!”, “Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia”, “Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej (niekiedy słusznie zwanej po prostu homopropagandą) w wybranych zawodach”.

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność uchwały.

W uzasadnieniu wskazał, że termin “ideologia LGBT” nie został w obecnej sytuacji społecznej w Polsce dookreślony, że nie jest to pojęcie jasne, precyzyjne, a przynajmniej niekontrowersyjne. Sąd uznał również, że w obecnych warunkach w Polsce pojęcie “ideologia LGBT” dotyczy ludzi z grona LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, polegający na wyłączaniu ich ze wspólnoty ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową.

Sąd orzekł ponadto, że uchwała narusza art. 32 Konstytucji RP.

“Krzywdzi, wzmacnia poczucie zagrożenia tych osób – to argumenty najcięższego kalibru, którymi sąd poczuł się zobligowany do stwierdzenia nieważności uchwały” – podkreślił w ustnym uzasadnieniu sędzia Krzysztof Wujek.

Jak zaznaczył: “Ideologia jest zawsze związana z ludźmi. Słownikowa definicja podaje, że to system poglądów, idei, pojęć, wyznawanych przez jednostki lub grupy ludzi. Termin ‘strefa wolna’ de facto odnosi się również do ludzi z tego grona LGBT. Mówienie, że to ideologia, a nie ludzie, jest przymykaniem oczu na rzeczywistość”.

W ocenie sądu uchwała narusza także prawo do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami oraz prawo do nauki, ograniczając zakres tematów, które mogą być wykładane w szkołach – podczas gdy o podstawie programowej decyduje w Polsce minister edukacji narodowej.

“Seksualność człowieka jest przedmiotem badań naukowych, jednym z działów medycyny. Nauka nie może być uznana za niewłaściwą dla programów nauczania” – podkreślił sąd.

WSA w Gliwicach uznał ponadto, że uchwała nie jest jedynie deklaracją ideową: jest nią w pierwszej części, w drugiej natomiast zawiera zapowiedź działań praktycznych i ma charakter dyrektywy dla aparatu wykonawczego – rada gminy stanowi bowiem o kierunkach działania wójta.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna w terminie 30 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku sądu.

Prawnicy Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który wnioskował o odrzucenie skargi RPO na uchwałę w całości, po rozprawie nie chcieli jednak rozmawiać z dziennikarzami.

“Z uznaniem i satysfakcją” wyrok przyjął natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich.

“To pierwszy taki wyrok w Polsce, wyrok precedensowy, który z całą pewnością zapisze się w historii ochrony praw człowieka w Polsce” – powiedziała mec. Anna Błaszczak-Banasiak z biura RPO.

W ocenie RPO, orzeczenie ma znaczenie nie tylko w kontekście uchwały Rady Gminy Istebna, ale także kilkudziesięciu innych uchwał “anty-LGBT”, które zapadły do tej pory w Polsce.

“Uzasadnienie WSA w Gliwicach było dla tych uchwał miażdżące – sąd nie tylko podzielił wszystkie argumenty merytoryczne RPO uznając, że uchwały te naruszają konstytucyjne prawa i wolności społeczności osób LGBT, ale wskazał, że są dla nich krzywdzące, dyskryminujące” – podkreśliła mec. Błaszczak-Banasiak.

“Dawno nie byłam tak szczęśliwa jak dzisiaj” – przyznał z kolei adwokatka Karolina Gierdal, reprezentująca w sądzie Kampanię Przeciwko Homofobii.

Jak zauważyła: “Sąd mógł poprzestać na tym, by powiedzieć, że uchwała została po prostu podjęta z naruszeniem prawa, poza zakresem właściwości gminy, i w związku z tym należy ją unieważnić – ale nie zrobił tego, powiedział nam więcej, dużo więcej, powiedział nam po prostu, że nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT: są po prostu osoby LGBT, które ta uchwała wyklucza ze społeczności lokalnej”.

Przypomnijmy, że wcześniej wojewódzkie sądy administracyjne w Krakowie, Kielcach czy Poznaniu odrzucały skargi RPO na podejmowane przez lokalne samorządy uchwały “anty-LGBT”. Sądy uznawały, że uchwała nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej lub że stanowisko rady gminy zaprezentowane w uchwale ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień.

Read More

Weronika Marczuk rozważała adopcję: “Postanowiliśmy, że będziemy próbować do końca”

Weronika Marczuk rozważała adopcję: “Postanowiliśmy, że będziemy próbować do końca”

Weronika Marczuk przyznała nawet, że gdyby nie udało jej się zajść w ciążę, to poważnie rozważała adopcję:Postanowiliśmy, że próbujemy do końca, ale jeśliby się to nie udało, zawsze, od początku był taki plan. Były też możliwości na Ukrainie, gdzie mieszkałam, jednak tam jest ta procedura jest bardzo trudna, zwłaszcza dla cudzoziemców – przyznała Weronika i… [Read more]

“Skromne” wakacje Moniki Zamachowskiej w Sopocie: tournee po tanich sieciówkach, lody z dziećmi w parku i nocleg w luksusowym hotelu (ZDJĘCIA)

“Skromne” wakacje Moniki Zamachowskiej w Sopocie: tournee po tanich sieciówkach, lody z dziećmi w parku i nocleg w luksusowym hotelu (ZDJĘCIA)

Podobnie jak w przypadku większości Polaków, również Monice Zamachowskiej koronawirus dał się mocno we znaki. Borykająca się z przymusowym bezrobociem dziennikarka zmuszona była zrezygnować z urlopu na Sardynii, na które co roku wybierała się z rodziną bądź przyjaciółmi, czym nie omieszkała podzielić się publicznie w szczerej rozmowie z Faktem. Jakby tego było mało, na łamach… [Read more]

Kinga Rusin w bikini. Kadry podzieliły internautów. “Wolę mieć mięśnie niż sflaczałe ciało”

Kinga Rusin w bikini. Kadry podzieliły internautów. “Wolę mieć mięśnie niż sflaczałe ciało”

Kinga Rusin pokazała ciało w bikini. Kiedy gwiazda “Dzień dobry TVN” pochwaliła się wakacyjnymi kadrami, nie wszystkim przypadły one do gustu. Rusin postanowiła odpowiedzieć na hejt. Dziennikarka nie przejmuje się krytyką jej figury. Rusin pokazała ciało w bikini Znana m. in. z „Dzień dobry TVN” dziennikarka pochwaliła się na Instagramie wakacyjnymi kadrami. Ten widok przynajmniej części z… [Read more]

Super Express: Joanna P. zatrzymana. To gwiazda “Królowych życia”

Super Express: Joanna P. zatrzymana. To gwiazda “Królowych życia”

Joanna P., znana z “Królowych życia” oraz “Dam i wieśniaczek”, kilka tygodni temu niespodziewanie zniknęła z sieci. Jak informuje “Super Express”, przyczyną nieobecności w mediach społecznosciowych jest jej zatrzymanie. Za co trafiła za kraty? Joanna z “Królowych życia” wzbudzała swoim zachowaniem wiele kontrowersji. Uwielbiająca luksus celebrytka ma za sobą m.in. zdjęcia do magazynu dla panów.… [Read more]

Po wybuchu w Bejrucie. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. “Potworne zniszczenia i totalny chaos” [NAGRANIA]
Fakty Miami

Po wybuchu w Bejrucie. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. “Potworne zniszczenia i totalny chaos” [NAGRANIA]

“Potworne zniszczenia”, “przera¿aj±ca eksplozja, której Liban nie widzia³” – to okre¶lenia, które obieg³y ¶wiatowe media po ogromnym wybuchu, do którego dosz³o we wtorek w Bejrucie, stolicy Libanu. Bilans ofiar wci±¿ nie jest znany – wiadomo, ¿e nie ¿yje co najmniej 26 z nich, a rannych jest ponad dwa tysi±ce osób – Wszystkie okna w centrum… [Read more]

Koronawirus

Koronawirus

Moliwy powrót restrykcji w zwizku z rosnc liczb zakae. Wstpne wytyczne dla szkó mog si pojawi nawet jutro. Pose Koalicji Polskiej-PSL Dariusz Klimczak poinformowa we wtorek, e jest ma koronawirusa. W… [Read more]

Rafael Nadal nie zagra na US Open. Hiszpan tłumaczy swoją decyzję

Rafael Nadal nie zagra na US Open. Hiszpan tłumaczy swoją decyzję

Mimo pandemii koronawirusa, którą szczególnie dotkliwie odczuwają Amerykanie, w Nowym Jorku w dniach 31 sierpnia – 13 września odbędzie się wielkoszlemowy US Open. Otwarte mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w tenisie zostaną zorganizowane z uwzględnieniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Nie wszystkich tenisistów to jednak przekonuje. We wtorek rezygnację z udziału w zawodach zapowiedział numer 2 rankingu ATP i… [Read more]

 • Koronawirus
  Polska

  Koronawirus

  Moliwy powrót restrykcji w zwizku z rosnc liczb zakae. Wstpne wytyczne dla szkó mog si pojawi nawet jutro. Pose Koalicji Polskiej-PSL Dariusz Klimczak poinformowa we wtorek, e jest ma koronawirusa. W… [Read more]

 • W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie. xCloud startuje w Polsce!
  Polska

  W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie. xCloud startuje w Polsce!

  Na razie platforma xCloud dostępna jest w wersji poglądowej jedynie w kilku krajach na świecie. Microsoft zapowiadał, że jej globalne udostępnienie zajmie lata, dlatego mało kto oczekiwał rychłej premiery w Polsce. Tymczasem…xCloud pojawi się w Polsce 15 wrześniaTego dnia usługa wejdzie w fazę beta w 22 krajach na świecie. Oprócz Polski, na dostęp do grania… [Read more]

 • W województwie śląskim zakażone aż 222 osoby
  Polska

  W województwie śląskim zakażone aż 222 osoby

  Epidemia koronawirusa w Polsce (zdjêcie ilustracyjne) (Fot. S³awomir Kamiñski / Agencja Gazeta) Ministerstwo Zdrowia poinformowa³o we wtorek przed po³udniem o 680 nowych zaka¿eniach koronawirusem w Polsce. Najwiêcej przypadków – 222 – ponownie dotyczy mieszkañców województwa ¶l±skiego. Ten artyku³ czytasz w ramach bezp³atnego limitu – Mamy 680 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego… [Read more]