Trump grozi deportacją wenezuelskich rodzin wojskowych, które uciekły do Miami

February 28th, 2019 (last updated)

Administracja Trumpa grozi deportacją członków rodziny wenezuelskich urzędników wojskowych – w tym niektórych mieszkających w rejonie Miami – którzy są posłuszni rządowi Maduro i niez zezwalają na pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych wjeżdżających do Wenezueli.

Starszy urzędnik administracji powiedział małej grupie reporterów w piątek, że administracja zebrała dane na temat przywódców wojskowych, którzy mają rodzinę, która opuściła Wenezuelę. Mieszkają w Miami, na Karaibach. Według administracji żyją oni w luksusie, podczas gdy zwykli obywatele cierpią.

“Nie będziemy dłużej tolerować tego podwójnego standardu” – powiedział wysoki urzędnik administracji. “Napotykają sytuację, w której oni i ich rodziny będą musieli wrócić do Wenezueli … Będą musieli wrócić i żyć w nędzy, którą narzucają.”

Urzędnik nie podał nazwisk oficerów wojskowych, którzy mają rodziny w USA, ani ilu członków rodziny ucierpiałoby na tym.

Wenezuela, tymczasowy prezydent, Juan Guaidó, wezwał zwolenników, by otoczyli bazy wojskowe w sobotę i zażądał, aby wojsko wpuściło pomoc humanitarną do kraju.

Dwie osoby zostały już zabite w piątek w konfrontacji pomiędzy grupą cywilów a siłami wenezuelskimi na granicy z Brazylią, powiedzieli urzędnicy.

Stany Zjednoczone zgromadziły pomoc na granicy z Kolumbią, a prawodawcy tacy jak Senator USA, Marco Rubio, opisali 23 lutego jako dzień, w którym wojsko wenezuelskie, które obecnie znajduje się pod kontrolą Nicolasa Maduro, musi zdecydować, czy zezwolić na dotarcie pomocy do potrzebującej ludności.

Starszy urzędnik administracji powiedział, że rząd USA współpracuje również z sojusznikami, aby uniemożliwić członkom rodziny także pozostanie w tych krajach.

sources:media

Fakty Miami

Wybory do europarlamentu. Gdzie głosować na Florydzie?

26 maja 2019 Polacy będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosować można zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak i gdzie to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat głosowania. [Read more]

Fakty Miami

Police are wondering who left a hand grenade at a Florida Goodwill store

Thrift stores are a great place to find clothing bargains, funky tchotchkes and souvenirs from family trips that nobody wanted. But every so often, you can find something really unique. [Read more]

Fakty Miami

Autopilot was engaged during a deadly crash in Florida

A Tesla Model 3 had Autopilot engaged in the seconds before it crashed into a semi truck in March, killing the driver, federal investigators confirmed in a report on Thursday. The car [Read more]