Wybory do europarlamentu. Gdzie głosować na Florydzie?

26 maja 2019 Polacy będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego.

Głosować można zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak i gdzie to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat głosowania.

26 maja 2019 Polacy będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosować można zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak i gdzie to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat głosowania.

Kto może głosować? Zgodnie z polskim prawem, głosować mogą wszyscy ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat i którzy posiadają pełnie praw wyborczych (to znaczy osoby, które nie zostały wyrokiem sądu pozbawione praw publicznych, wyrokiem Trybunału Stanu pozbawione praw wyborczych ani ubezwłasnowolnione).

Gdzie można głosować? Obywatele UE mogą głosować zarówno w swoim kraju pochodzenia, jak i za granicą – także w państwie nie wchodzącym w skład Unii Europejskiej, jeśli zostaną tam utworzone okręgi wyborcze.

Poza UE

Można głosować w kraju spoza UE, pod warunkiem, że zostaną w nim utworzone obwody głosowania.

Tworzy się je, kiedy na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jest możliwość niezwłocznego przekazania wyników właściwej komisji wyborczej. Informację o utworzeniu obwodu konsulowie muszą podać najpóźniej w 21 dniu przed wyborami (do 5 maja).

Aby oddać głos, należy dopisać się do spisu wyborców najpóźniej do 23 maja. Wniosek można złożyć osobiście, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Listę polskich placówek za granicą znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W południowej częsci Florydy głos można oddać w Polskim Centrum im. Jana Pawła II przy 1521 N. Saturn Avenue, Clearwater, FL 33755 następujące osoby:

“Decyzją nr 2 z dnia 9 maja 2019 r. Konsul RP w Waszyngtonie powołał w skład Obwodowej Komisji Wyborczej nr 133 w Clearwater, z siedzibą w Polskim Centrum im. Jana Pawła II przy 1521 N. Saturn Avenue, Clearwater, FL 33755 następujące osoby:

  1. Panią Wiesławę Sut zamieszkałą w miejscowości Largo (uzupełnienie składu komisji)
  2. Pana Marka Nowakowskiego zamieszkałego w miejscowości Seminole (uzupełnienie składu komisji)
  3. Panią Mariolę Nowakowską zamieszkałą w miejscowości Seminole (uzupełnienie składu komisji)
  4. Panią Jolantę Piątek zamieszkałą w miejscowości Oldsmar (uzupełnienie składu komisji)
  5. Panią Teresę Wojtaś zamieszkałą w miejscowości St. Petersburg (uzupełnienie składu komisji)
  6. Panią Elżbietę Leśniak zamieszkałą w miejscowości Clearwater (uzupełnienie składu komisji)
  7. Panią Krystynę Markut zamieszkałą w miejscowości Clearwater(uzupełnienie składu komisji)
  8. Panią Marzenę Gronostajską zamieszkałą w miejscowości Bethesda (uzupełnienie składu komisji)
  9. Panią Agnieszkę Wiśniewską zamieszkałą w miejscowości Garrett Park (wskazanie konsula)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie

WAŻNE: Głosując za granicą, wybierasz spośród kandydatów startujących w okręgu właściwym dla miasta stołecznego Warszawy – czyli w tym wypadku z okręgu numer 4.

W kraju UE

Osoby, które na stałe mieszkają w innym kraju Unii i są tam ujęte w rejestrze wyborców, mają dwie możliwości: mogą albo głosować na kandydatów startujących w wyborach w kraju ojczystym, albo na kandydatów startujących w kraju przyjmującym. Przepisy dotyczące głosowania w eurowyborach różnią się w zależności od kraju członkowskiego. Szczegóły można znaleźć tu.

Przepisy dotyczące głosowania w eurowyborach różnią się w zależności od kraju członkowskiego. Szczegóły można znaleźć tu. Osoby przebywające w innym kraju UE w czasie wyborów (np. będące w podróży), mogą głosować na kandydatów startujących w kraju ojczystym, pod warunkiem, że zostaną dopisane do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć osobiście, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej najpóźniej do 23 maja.

Możemy także przed podróżą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania i na tej podstawie oddać głos w polskiej placówce dyplomatycznej. Gdziekolwiek wyborca chciałby zagłosować, zawsze musi mieć ze sobą ważny dokument tożsamości: dowód osobisty bądź paszport. Analogicznie powyższe zasady obowiązują również obcokrajowców, chcących zagłosować w Polsce.

GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE I PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

Obowiązujące prawo zezwala na głosowanie korespondencyjne jedynie osobom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zamiar głosowania korespondencyjnego musi zostać zgłoszony (ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej) komisarzowi wyborczemu do 11 maja. Najpóźniej siedem dni przed wyborami wnioskujący otrzyma pakiet wyborczy (możliwe uzyskanie nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a).

Głosowanie przez pełnomocnika umożliwione jest wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu, oraz tym, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 75 lat. Pełnomocnikiem może być osoba, która wpisana jest do rejestru wyborców w tej samej gminie lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Na wniosek wyborcy, skierowany do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, sporządzany jest akt pełnomocnictwa. Wniosek o sporządzenie takiego aktu powinien być złożony najpóźniej do 17 maja.

Przydatne linki:

Lista polskich placówek za granicą: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Państwowa Komisja Wyborcza

System elektronicznej rejestracji wyborców poza granicami kraju

Małgorzata Rozenek: “Mieliśmy już lekki alarm porodowy”. Fani podejrzewają, że gwiazda już urodziła

Małgorzata Rozenek: “Mieliśmy już lekki alarm porodowy”. Fani podejrzewają, że gwiazda już urodziła

Magdalena Gryc 01.06.2020 13:11 Ma³gorzata Rozenek i Rados³aw Majdan zostali ju¿ rodzicami? Informacja zdominowa³a media. Wszystko przez wpis, który opublikowa³ na Instagramie Rados³aw Majdan. Czy dziecko jest ju¿ na ¶wiecie? Ma³gorzata Rozenek i Rados³aw Majdan to jedna z najpopularniejszych par w polskim show-biznesie. D³ugo starali siê o dziecko. Rozwa¿ali nawet adopcjê, jednak celebrytka w koñcu… [Read more]

Premier i ministrowie czytają bajki z okazji Dnia Dziecka

Premier i ministrowie czytają bajki z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca najmłodsi obchodzą Dzień Dziecka. O ich święcie nie zapomnieli politycy, w tym członkowie rządu, którzy przygotowali dla dzieci niezwykłą niespodziankę. Lektura bajek Ministrowie w ramach akcji #eDzieńDziecka czytają dla najmłodszych… bajki i wiersze. W inicjatywie wziął również udział premier Mateusz Morawiecki. eDzień Dziecka trwa. Do akcji włączył się premier Morawiecki i ministrowie. W ramach rozpoczynającego się XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom członkowie rządu przeczytają wiersze… [Read more]

Miami Fakty Mocna reakcja na zabójstwo George’a Floyda. Reżyser Spike Lee: “Biali mordują nas od 400 lat”

Miami Fakty Mocna reakcja na zabójstwo George’a Floyda. Reżyser Spike Lee: “Biali mordują nas od 400 lat”

Afroamerykański reżyser Spike Lee nagrał krótki film, w którym pokazuje zdjęcia białych policjantów mordujących czarnych obywateli. – Biali mordują czarnych w USA odkąd pierwsze statki z niewolnikami dotarły do Wirginii w 1619 roku. Mamy dosyć! Spike Lee, reżyser takich filmów, jak ”Czarne bractwo. BlacKKKlansman”, ” Malcolm X ” i ”25 godzina”, nagrał krótki filmik ”3… [Read more]

Weronika Książkiewicz o reakcji partnera na jej nową fryzurę: “Zakochał się w długowłosej blondynce, a dostał WYŻYŁOWANEGO CHŁOPCA”

Weronika Książkiewicz o reakcji partnera na jej nową fryzurę: “Zakochał się w długowłosej blondynce, a dostał WYŻYŁOWANEGO CHŁOPCA”

pokazać ukochanego. Jak przyznała w rozmowie z Pudelkiem to, że w końcu pochwaliła się za pośrednictwem instagramowego profilu pochodzącym z Izraela o 19 lat starszym partnerem, spowodowane było ogromną tęsknotą. Zakochana Książkiewicz w związku z pandemią koronawirusa wciąż nie może zobaczyć się z przebywającym za granicą niejakim Hezim.Idąc śladem wielu koleżanek i kolegów z branży,… [Read more]

Kayah i Steczkowska pokłóciły się o pieniądze. Jusia odpowiada zazdrosnej koleżance: Dotacja nie może trafić

Kayah i Steczkowska pokłóciły się o pieniądze. Jusia odpowiada zazdrosnej koleżance: Dotacja nie może trafić

Celebrity News

CW 01.06.2020 09:40 Nawet w czasie pandemii dochodzi do zgrzytów miêdzy gwiazdami. Tym razem w roli g³ównej Justyna Steczkowska i Kayah. Posz³o o dotacjê od pañstwa. Justyna Steczkowska nie bez powodu nazywana jest jedn± z diw polskiej sceny muzycznej. Artystka od lat prê¿nie dzia³a w swojej bran¿y, skupiaj±c siê na prezentowaniu fanom nowej twórczo¶ci i… [Read more]

Horoskop, poniedziałek 1 czerwca 2020

Horoskop, poniedziałek 1 czerwca 2020

Celebrity News

Foto: Shutterstock Horoskop, poniedziałek 1 czerwca 2020 – Shutterstock Horoskop dzienny na poniedziałek 1 czerwca 2020 roku. Horoskop przyda się wszystkim tym, którzy chcą odnaleźć swoją najbliższą przyszłość w gwiazdach. Czy dziś możesz liczyć na dużo szczęścia? A może horoskop dzienny na 1 czerwca podpowie ci, żeby dziś unikać stresujących sytuacji. Sprawdzamy horoskop dzienny na… [Read more]

Sprawdź, kiedy nie zapłacisz ZUS-u
Fakty Miami

Sprawdź, kiedy nie zapłacisz ZUS-u

Od 30 maja sprawdzisz na PUE ZUS stan złożonego wniosku o zwolnienie z opłacania składek. Dzięki temu będzie można się dowiedzieć, kiedy nie trzeba będzie zapłacić ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nową funkcję na Platformie Usług Elektronicznych. Od 30 maja przedsiębiorcy sprawdzą stan swojego wniosku o zwolnienie z opłacania składek w ramach wsparcia z tarczy antykryzysowej. Te… [Read more]